Strona głównaEdukacjaScrabble, rebusy i krzyżówki mogą powstrzymać demencję

Scrabble, rebusy i krzyżówki mogą powstrzymać demencję

Wszyscy chcemy żyć długo i pozostać całkowicie sprawnymi nawet w sędziwym wieku, dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, jak i umysłowego. Zdrowie fizyczne utrzymujemy ćwicząc na siłowni, biegając, stosując odpowiednie diety. A jak sprawić, by nasz umysł dobrze prosperował? Istnieje kilka prostych technik wspomagających utrzymywanie umysłu w dobrej kondycji, niektóre gry i łamigłówki świetnie się do tego nadają.
Scrabble, rebusy i krzyżówki mogą powstrzymać demencję [© lawcain - Fotolia.com] Czasem zapominamy, gdzie położyliśmy klucze, o której godzinie umówiliśmy się ze znajomymi, kiedy przyjaciel ma urodziny, a przez to martwimy się, że nasza pamięć szwankuje. Tymczasem, nie należy się zamartwiać, to nie muszą być objawy utraty zdolności zapamiętywania, a zwykłe, rutynowe działanie mózgu. Zapominanie jest bowiem nieodłącznym elementem funkcjonowania mózgu, choć proces ten może być przez nas kontrolowany i minimalizowany.

Badania wskazują, że utrzymywanie funkcji poznawczych na wysokim poziomie związane jest z mentalnym wysiłkiem, jaki wkładamy grając w brydża, rozwiązując krzyżówki, łamigłówki, etc.

Różne partie mózgu pełnią odmienne role. Do każdej części można przypisać adekwatną aktywność wspomagającą funkcjonowanie umysłu.

Płat czołowy wykonuje czynności zarządzające, jest odpowiedzialny za koordynację takich działań, jak planowanie i kontrolowanie popędów. Jego funkcje obejmują również pamięć długotrwałą, szczególnie wspomnienia powiązane z emocjami i zapachami oraz nadzór nad stanami emocjonalnymi i ekspresją językową. Na poprawę funkcjonowania tego obszaru mózgu wpływają takie gry, jak sudoku, wyszukiwanie dwóch identycznych elementów spośród odwróconych kart, gry zręcznościowe online, etc. Takie ćwiczenia, stanowiące jednocześnie dobra rozrywkę, wspomagają pamięć, funkcje decyzyjne, zdolności motoryczne.

Płat skroniowy czyni nas zdolnymi do interpretacji tego, co usłyszymy, czyli odpowiada za rozumienie mowy, gramatykę. Pełni ważne funkcje jeśli chodzi o rozpoznawanie obiektów, kategoryzację ich, pamięć krótkotrwałą. Gry słowne, krzyżówki, Scrabble, wspomagają działanie tej części mózgu.

Płat ciemieniowy pozwala nam odczuwać dotyk, ból, umiejscowić wrażenia czuciowe. Konstruuje układ odniesienia względem własnego ciała na podstawie wrażeń wzrokowych, umożliwia orientację w przestrzeni. Ponadto odpowiada za rozumienie języka symbolicznego, pojęć abstrakcyjnych, geometrycznych. Rozwiązywanie rebusów obrazkowych rozwija wspomniane zdolności.

Warto grać w wymienione powyżej gry, przyczyniają się bowiem do ćwiczenia różnych obszarów mózgu, a to powoduje poprawę zdolności umysłowych i wspomaga pamięć. Taka aktywność zwiększa zdolność mózgu do oporu wobec związanych z wiekiem problemów z pamięcią. Poza tym łamigłówki, krzyżówki i rebusy stanowią świetną rozrywkę, wielu z nas lubi ten rodzaj relaksu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy