Strona głównaEdukacjaProgram Grundtvig szansą dla aktywnych seniorów

Program Grundtvig szansą dla aktywnych seniorów

Funkcjonujący do roku 2006/07 jako część programu Socrates II program Grundtvig jest jednym z czterech głównych programów sektorowych w programie „Uczenie się przez całe życie”. Zarówno program Sokrates, jak i program „Uczenie się przez całe życie” są programami edukacyjnymi Wspólnoty Europejskiej promującymi i wspierającymi międzynarodową współpracę w edukacji.
Program Grundtvig szansą dla aktywnych seniorów [© Artshot - Fotolia.com] Program Grundtvig skierowany jest do różnego typu organizacji zajmujących się ogólną edukacją dorosłych. Promuje przede wszystkim współpracę w zakresie edukacji tych osób, które należą do grup wymagających szczególnego wsparcia, takich jak: osoby niepełnosprawne, osoby starsze, mniejszości narodowe i etniczne, osoby o niskich kwalifikacjach, a także zamieszkujące tereny o utrudnionym dostępie do oferty edukacyjnej dla dorosłych.

Wśród dotychczasowych beneficjentów programu Grundtvig znajdują się Uniwersytety Trzeciego Wieku, Centra Kształcenia Ustawicznego, instytucje kultury, władze regionalne, lokalne i podlegające im placówki, stowarzyszenia i fundacje, uczelnie oraz inne ośrodki edukacyjne.
Począwszy od roku 2009 program Grundtvig składający się dotąd z trzech akcji zdecentralizowanych (Projekty partnerskie Grundtviga, Kursy doskonalenia zawodowego kadry dla edukacji dorosłych oraz Wizyty przygotowawcze Grundtviga) zostanie poszerzony o cztery nowe akcje: Projekty wolontariatu seniorów, Warsztaty Grundtviga, Wizyty i wymiana kadry dla edukacji dorosłych oraz Asystentury Grundtviga.

Projekty wolontariatu seniorów mają na celu współpracę dwóch organizacji partnerskich z dwóch krajów europejskich w celu umożliwienia zrealizowania wolontariatu za granicą osobom 50+. Dwie organizacje partnerskie przygotowują i realizują wyjazdy seniorów na 3 – 8 tygodni do kraju partnera w celu świadczenia wolontariatu, dzielenia się swoimi doświadczeniami, umiejętnościami i wiedzą z lokalną społecznością.
Warsztaty Grundtviga to akcja, której celem jest umożliwienie dorosłym słuchaczom wzięcia udziału w edukacyjnych warsztatach tematycznych odbywających się w innym kraju europejskim.

Warsztaty trwają od 5 do 10 dni i organizowane są dla 10 – 20 dorosłych słuchaczy przyjeżdżających indywidualnie z zagranicy.

Wizyty i wymiana kadry dla edukacji dorosłych to indywidualne wyjazdy nauczycieli osób dorosłych na zagraniczne wyjazdy o charakterze edukacyjnym.
Asystentura Grundtviga to dłuższy pobyt kadry edukacji dorosłych w zagranicznej organizacji edukacji dorosłych jako Asystent Grundtviga. Asystent może pełnić pomocniczą rolę asystując w nauczaniu lub zarządzaniu organizacją. Jego asystentura może mieć także charakter ekspercki i wtedy bierze pełną odpowiedzialność za jedno lub więcej szkoleń lub wybrany aspekt zarządzania organizacją.


Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy