Strona głównaEdukacjaPolacy słabo wykształceni na tle Europy

Polacy słabo wykształceni na tle Europy

Jak wynika z badań hiszpańskiej fundacji BBVA, Polacy, obok Hiszpanów i Włochów, należą do europejskich narodów o najmniejszej wiedzy naukowej.
Polacy słabo wykształceni Fundacja BBVA (największej hiszpańskiej grupy bankowej) zaprezentowała wyniki "Międzynarodowego Studium Kultury Naukowej" przeprowadzonego w oparciu o szeroko zakrojone ankiety w zakresie zarówno wielkości próby, jak i różnorodności poruszonych zagadnień. Badanie zostało przeprowadzone w 10 krajach Unii Europejskiej (Włochy, Hiszpania, Austria, Czechy, Polska, Niemcy, Holandia, Francja, Wielka Brytania i Dania), a także w Stanach Zjednoczonych. Ogólnie rzecz ujmując wypadamy w nim bardzo słabo...

Poziom wiedzy na temat koncepcji i teorii naukowych sprawdzano na podstawie relatywnie krótkiego, 22-pytaniowego testu obejmującego pytania dotyczące terminów, zagadnień, hipotez naukowych. Ponadto mierzono zrozumienie, w jaki sposób wiedza naukowa jest generowana i popularyzowana oraz pytano o znajomość nazwisk wielkich uczonych z całej historii świata.

W Europie najwyższy poziom wiedzy naukowej prezentują Duńczycy i Holendrzy ze średnim wynikiem powyżej piętnastu poprawnych odpowiedzi na pytania testowe. Nieco niżej w rankingu uplasowali się Niemcy i Czesi. Na dalszym miejscu, z 13 lub 14 dobrymi odpowiedziami, znaleźli się mieszkańcy Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych. Najgorzej, poniżej średniej Europejskiej na poziomie 13,4, poradzili sobie Polacy, Włosi i Hiszpanie.

Jeśli chodzi o test, przykładowo jedynie 27,5% polskich respondentów wie, że nie niszczą wirusów (średnia europejska - 36,4%), tylko 42% rodaków zdaje sobie sprawę, że atomy są większe niż elektrony, tylko 30% ankietowanych jest świadomych tego, że obecnie można przenieść ludzkie na zwierzęta (średnia europejska - 40,2%).

Lepiej wypadliśmy np. w pytaniach dotyczących tego, czy gorące powietrze się unosi, czy kontynenty poruszają się od milionów lat i będą się poruszały oraz czy tlen, którym oddychamy, pochodzi z roślin - „tak" odpowiedziało odpowiednio 88,1% , 76,1 i 82,1% respondentów. Niemniej jednak także w tych relatywnie łatwych byliśmy gorsi niż średnia europejska, która wyniosła w tych przypadkach 91, 86 i 83%.

Ponadto, badania wykazały, że zaledwie nieco ponad połowa Polaków (54,1%) w pełni rozumie pojęcie „siła grawitacji" (średnia Europy - 55,7%), jedynie 36,7% rodaków pojmuje termin „ekosystem" (średnia europejska - 44,1%), a 49,9% polskich respondentów całkowicie rozumie, co kryje się pod pojęciem „atom" (średnia europejska - 44,7%).

Z badań BBVA wynika również, że niecałe 15% Polaków odwiedziło w ciągu ostatniego roku muzeum lub wystawę o tematyce naukowej (średnia europejska - 25%). Aż 25% badanych w naszym kraju nie umiało wskazać jakiegoś sławnego uczonego (średnia europejska 27,1%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy