Strona głównaEdukacjaPamięć inteligentna odporna na wiek

Pamięć inteligentna odporna na wiek

Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.
Pamięć inteligentna odporna na wiek [© mipan - Fotolia.com] Pamięć powszechnie uważana jest za zdolność zapamiętania np. z kim jesteśmy umówieni na spotkanie, gdzie zostawiliśmy kluczyki do samochodu. Nie każdy jednak wie, że to zaledwie ułamkowa część możliwości ludzkiej pamięci. Zapamiętywanie jest specyficzną umiejętnością, która z wiekiem przychodzi coraz trudniej. Jednak inteligentna pamięć opiera się nawet starości i nie straszne są jej choroby mózgu takie jak udar, uraz głowy czy choroba Alzheimera.

Doświadczenia i przeżycia każdego z nas nasuwają myśl, że człowiek posiada więcej niż jeden rodzaj pamięci. Niejeden z nas zna osobę potrafiącą przywołać każdy szczegół obejrzanego w telewizji meczu, nie wykazującą się jednak wyjątkową bystrością. Odwróćmy sytuację – sami odpowiedzmy sobie na pytanie jak wiele osób może się pochwalić żywością umysłu i intelektem przy jednoczesnej bardzo słabej zdolności zapamiętywania podstawowych rzeczy i faktów. Pierwszy przykład prezentuje przypadek pamięci do szczegółów, drugi zaś – pamięci inteligentnej.

Na pamięć inteligentną składają się połączenia myśli, obrazów, doświadczeń, umiejętności i fragmentów wiedzy. Ta koneksja może ułatwić nam rozwiązanie danego problemu lub zapewnić niezawodną intuicję. Kiedy w naszych mózgach powstanie odpowiednie połączenie, odczuwamy to jako moment odkrycia.

Większość elementów naszych myśli i możliwości umysłowych nie jest wrodzonych – musimy się ich po prostu nauczyć. Dzięki regularnym ćwiczeniom i powtarzalności pewnych czynności, odbieranie zmysłów oraz pewne działania i decyzje człowieka, są podejmowane przez nasz umysł bezwiednie. Posłużmy się prostym przykładem – kiedy idziemy, nie zastanawiamy się nad każdą nierównością chodnika czy gdzie postawimy kolejny krok.

Podobnie jest z bardziej skomplikowanymi umiejętnościami. Połączenia pomiędzy luźnymi świadomościami umysłu powodują myślenie. Najczęściej czynność ta wydaje się tak zwykła i oczywista, że nie odbieramy jej jako przejaw inteligencji. Jednak nawet kupienie butelki wody, gdy jesteśmy spragnieni wymaga aktywności nerwów, powodujące połączenie między tym co czujemy ( pragnienie ) i widzimy ( sklep ), a jak na to odpowiadamy ( kupujemy wodę ). Rozumując dalej tym tokiem można stwierdzić, że bardziej skomplikowane procesy działają na analogicznej zasadzie. Opierają się one po prostu na większej ilości bardziej skomplikowanych zestawień w naszych mózgach. To, co zasila te połączenia, nazywamy właśnie pamięcią inteligentną.

Możemy poprawić pamięć inteligentną poprzez dodanie zindywidualizowanie myśli i ulepszenie sposobu w jaki umysł szuka połączeń myślowych i sprawdza rezultaty. Oczywiście każdy człowiek robi to nieświadomie, jednak trening sprawi, że działania te będą bardziej efektywne. Przykład pamięci inteligentnej ukazuje jak sprawnie pracuje nasz umysł. Mając tę świadomość, należy skupić się na tym, które jego zakamarki należy usprawnić, tak aby wszystkie połączenia nerwowe działały bez zarzutu bez względu na nasz wiek.

Monika Magda / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:25:52, 19-11-2007 babciela

    Dlatego uzylam sformulowania ludzie myslacy i czujacy inaczej.A definicji swiadomego dzialania -nie ma bo nie moze byc.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy