Strona głównaEdukacjaOsłabienie poznawcze da się odwrócić?

Osłabienie poznawcze da się odwrócić?

Gdy wkraczamy w wiek emerytalny, większość z nas nie już tak bystra mentalnie jak kiedyś. Według eksperta z University of Alberta jednak znacząca część ludzi ma zdolność odwrócenia osłabienia umysłowego, które towarzyszą starzeniu się.
- Na pytanie o możliwość odwrócenia osłabienia umysłowego, dla większości z nas odpowiedź brzmi „tak" i sądzę, że jest to wspaniała i zachęcająca wiadomość - mówi prof. Dennis Foth z Uniwersytetu Alberty.

Wraz z innymi uczonymi odkrył też, że osłabienie umysłowe związane ze starzeniem się nie jest uniwersalne (dotyczy niektórych bardziej niż innych) i nie jest wszechobecne (zwykle różne aspekty naszych zdolności poznawczych zmieniają się w odmiennym tempie).
Jak mówi Foth, zaburzenia umysłowe mają wymiar patologiczny dla około 10 procent ogólnej populacji w wieku powyżej 65 lat i obecnie niewiele daje się zrobić, aby przezwyciężyć wyniszczające efekty poznawcze chorób oddziałujących na mózg, takich jak choroba Alzheimera. Jednakże dla pozostałych 90 procent populacji nie musi być nieuniknione.
Opłaca się dbanie o dobre nawyki umysłowe przez całe życie. Ludzie, którzy wykazują dużą ciekawość w młodym wieku, są bardziej skłonni do aktywności umysłowej i pozostania takimi w miarę starzenia się. Odkryliśmy również, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Przy niewielkim wysiłku nawet osoby w wieku 70 i 80 lat mogą zyskać ogromną poprawę - mówi prof. Foth.
Istnieje ogrom różnorakich zajęć i ćwiczeń umysłowych, które ludzie mogą wykonywać, aby zachować umysłowy wigor, zauważa Foth, ale sztuczką, która umożliwia większej liczbie ludzi utrzymać lub nawet poprawić możliwości kognitywne, jest „trafność ekologiczna" (ang. ecological validity).

Trafne ekologicznie aktywności to takie, które ludzie wykonują regularnie w swoim codziennym życiu, mówi prof. Foth. Przykłady „ekologicznie trafnych" zajęć, które mogą poprawić sprawność umysłową, to: , podróżowanie, uczenie się poezji na pamięć, granie w karty, rozwiązywanie krzyżówek, nauka , podejmowanie kursów kształcenia ustawicznego, czy surfowanie po Internecie.

Badacze analizują te czynności, aby określić, które poprawiają określone zdolności poznawcze. Według autorów pozwoli to na stworzenie programów uczenia się i aktywności, które mogą zatrzymywać zaburzenia poznawcze i je odwracać. Znaczenie ma tu również prezentowana przez ludzi postawa.

- Ludzie często opisują swoje umiejętności zapamiętywania jako znacznie słabsze niż w rzeczywistości, a taka postawa może zapoczątkować błędne koło. Osoby te zwykle nie zapisują się na zajęcia, które mogą być dla nich korzystne, ponieważ sądzą, że niczego nie uzyskałyby z nich. Trzeba się przed tym chronić - wskazuje prof. Foth.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy