Strona głównaEdukacjaMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dodaj do ulubionych

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - dodaj do ulubionych

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
fot. UNESCOTegoroczne obchody Dnia, odbywające się pod hasłem „Książki dla edukacji w języku ojczystym”, podkreślają znaczenie edukacji w językach narodowych i niezbędne dla osiągnięcia tego celu, publikowanie w tych językach książek i podręczników – zarówno w formie tradycyjnej, papierowej, jak i elektronicznej.

Jak podkreśla UNESCO, duża liczba języków istnieje dziś jedynie w formie mówionej, co stwarza ogromne zagrożenie dla ich przetrwania. Od wielu lat czynione są wysiłki dla ich ratowania, chociażby poprzez opracowywanie systemów gramatycznych, na przykład języków plemion autochtonicznych w Ameryce Łacińskiej i Azji. Coraz bardziej powszechna i relatywnie tania technika druku cyfrowego stwarza możliwość produkowania i upowszechniania materiałów edukacyjnych do nauki zagrożonych języków ojczystych.

Języki ojczyste to także silny instrument ochrony dziedzictwa, zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Wszelkie działania podejmowane dla promocji i upowszechniania języków służą nie tylko ochronie różnorodności językowej i edukacji w tej dziedzinie, ale także budowaniu świadomości bogactwa różnorodności kulturowej świata oraz potrzeby solidarności opartej na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
W przeddzień odbyła się Gala Jezyka Ojczystego. W 2013 roku przypada 60. rocznica śmierci Juliana Tuwima oraz mija sto lat od jego poetyckiego debiutu. Podczas tegorocznej Gali Języka Ojczystego zostały zaprezentowane najciekawsze teksty poety w nowych aranżacjach muzycznych.

Na scenie Teatru Polskiego pojawili się m.in.: Joanna Kulig, Stanisława Celińska, Mela Koteluk, Marysia Sadowska z zespołem, Pustki, Mezo z Vito WS-em, Leszek Żurek, Jacek Wójcicki, Janusz Radka, Marian Opania Katarzyna Groniec, Piotr Cyrwus, Mateusz Rusin, Jarosław Gajewski, Tadeusz Malak oraz Antoni Pawlicki. Publiczność zgromadzona w teatrze oraz przed telewizorami miała okazję wysłuchać interpretacji wierszy skamandryty w wykonaniu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Podczas Gali został wręczony medal „Zasłużony dla polszczyzny”, który został ustanowiony w zeszłym roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tegoroczna laureatka medalu - Jadwiga Puzynina, językoznawczyni i badaczka literatury odebrała odznaczenie z rąk małżonki prezydenta Anny Komorowskiej. W zeszłym roku, medal otrzymał Walery Pisarek.

Gala organizowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Radę Języka Polskiego, w ramach kampanii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został proklamowany podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent z istniejących obecnie na świecie 6000 języków. Ponad 200 znalazło się na liście języków całkowicie wymarłych w ciągu życia zaledwie trzech ostatnich pokoleń.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy