Strona głównaEdukacjaMedytuj, by zachować dobrą kondycję umysłu

Medytuj, by zachować dobrą kondycję umysłu

Wykonywana codziennie medytacja może sprawić, że w mózgu będzie więcej połączeń. Wydaje się, że trzeba poświecić dużo czasu i pieniędzy, aby dłużej cieszyć się młodym wyglądem i samopoczuciem. Teraz badania wykazały, że jesteśmy w stanie samodzielnie poprawić kondycję naszego umysłu. I chociaż zabierze to trochę czasu każdego dnia, nie musi dużo kosztować.
Medytuj, by zachować dobrą kondycję umysłu Ostatnie w długim szeregu badań dotyczących pozytywnych efektów medytacji zostało przeprowadzone przez naukowców z University of California w Los Angeles (UCLA). Naukowcy badali dwie grupy. Pierwsza składała się z 27 ludzi, którzy praktykowali wiele różnych rodzajów medytacji, wykonywali ją przez 5 do nawet 46 lat. Druga grupa, kontrolna, składała się z 27 ludzi, którzy nie medytowali w ogóle. W obu grupach było po 11 mężczyzn i 16 kobiet.

Wcześniejsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim dwa lata temu wykazały, że osoby, które medytowały przez wiele lat, miały większy mózg i większe ilości istoty szarej niż osoby, które nigdy nie praktykowały medytacji. W ostatnim badaniu korzystając z nowego sposobu obrazowania, znanego jako obrazowanie tensora dyfuzji (ang. DTI - diffusion tensor imaging), oceniono strukturalne połączenia w mózgu.

Wyniki badania sugerują, że ludzie, którzy medytują, nie mają po prostu większej ilości „szarych komórek", cechują się jednocześnie silniejszymi powiązaniami między różnymi regionami mózgu. Połączenia mają wpływ na to, jak szybko nasz układ nerwowy może przekazywać sygnały elektryczne. W mózgu osób medytujących zaobserwowano również mniejsze zmiany charakterystyczne dla procesu starzenia się.


Osoby medytujące przez długi okres czasu miały włókna materii białej bardziej liczne lub gęstsze, wskazują uczeni z UCLA. Okazało się także, że proces zmniejszania się istoty białej mózgu wraz z wiekiem przebiegał znacznie wolniej u pacjentów praktykujących medytację.

Jest możliwe, że medytacja, szczególnie w długim okresie czasu, może wywoływać zmiany na poziomie mikro-anatomicznym. Ma wpływ na spowolnienie atrofii mózgu spowodowanej starzeniem się być może dzięki pozytywnemu oddziaływaniu na system immunologiczny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:31:31, 27-07-2011 ~gość: 85.89.189.xxx

    Bardzo dobry artykul ,ja sama tez medytuje,juz od roku,to jest dobre dla odprezenia umyslu i dla odreagowani dnia codziennego.Odkad zaczela medytacje ,czuje sie lepiej,jestem wyciszona niestraszne sa mi niepowodzenia dnia dzisiejszego.Medytacja pomaga.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy