Strona głównaEdukacjaJobcoach - Twój osobisty doradca zawodowy

Jobcoach - Twój osobisty doradca zawodowy

Fundacja Pinel Polska w ramach projektu „Sojusz dla Pracy” przyjmuje jeszcze zgłoszenia chętnych do udziału w szkoleniach dotyczących jobcoachingu. Kandydaci powinni mieć ukończone 45 lat, być osobami mieszkającymi na terenie województwa łódzkiego, zatrudnionymi w służbie zdrowia, przemyśle lekkim lub organizacjach pozarządowych. Termin nadsyłania dokumentów upływa 25 września.
Jobcoaching jest jeszcze stosunkowo mało popularną w Polsce metodą wprowadzania bezrobotnych osób na rynek pracy. Opiera się na stworzeniu przez osobę bezrobotną lub zagrożoną utratą pracy i jego opiekuna czyli tzw. jobcoacha, indywidualnego planu rozwoju zawodowego. Przy jego opracowywaniu bierze się pod uwagę marzenia i plany bezrobotnej osoby dotyczące jej przyszłej pracy, ale są one weryfikowane przez realne potrzeby pracodawców i możliwości zatrudnienia na danym rynku pracy. Każdy bezrobotny jest inny, więc każdy potrzebuje indywidualnego traktowania, które może znacznie zwiększyć jego szanse na rynku pracy.

Jobcoach spotyka się ze swoim podopiecznym na jego terenie, poznaje jego środowisko, znajomych, rodzinę – nawiązanie tak bliskich kontaktów pomaga rozpoznać potrzeby i możliwości bezrobotnej osoby, a w konsekwencji ułożyć dokładny plan jej rozwoju zawodowego (rodzaje szkoleń, ewentualne przekwalifikowanie czy nawet terapie). Podczas indywidualnych spotkań bezrobotny uczy się, jak przejść przez trudy rozmów kwalifikacyjnych, napisać odpowiednie dokumenty aplikacyjne, jak i gdzie znaleźć pracę. Zadaniem jobcoacha jest odpowiednie nastawienie swego podopiecznego do pracy, rozwinięcie jego wiary w siebie, zwiększenie odporności na stres i pomoc w podnoszeniu kwalifikacji.

Polski model jobcoachingu jest tworzony w ramach projektu „Sojusz dla Pracy”, skierowanego do osób po 45 roku życia, zamieszkałych na terenie województwa łódzkiego i zagrożonych utratą pracy ze względu na swój wiek. Projekt ten ma zmienić nie tylko nastawienie pracowników w wieku 45+ do kwestii podnoszenia własnych kwalifikacji, a tym samym do zwiększenia swoich szans na rynku pracy, ale i stereotypy dotyczące zatrudniania i szkolenia osób po 45 roku życia krążące wśród pracodawców. Realizacja tych celów odbywa się poprzez szkolenia kolejnych grup indywidualnych doradców zawodowych (jobcoachów), którzy z kolei poprzez swoje działania pomagają innym w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy.

Jobcoachem może zostać osoba, która łatwo nawiązuje kontakt z innymi osobami, ma duże umiejętności komunikacyjne, umie przyjmować i przekazywać krytykę, potrafi rozwiązywać konflikty i prowadzić negocjacje. Bardzo ważna w pracy jobcoacha jest umiejętność dobrej organizacji pracy, bo czasem ma on pod opieką nawet 20 – 30 osób, z których każda wymaga indywidualnego traktowania. Wskazane jest także, aby doradca miał jakieś własne doświadczenia związane z problemem poszukiwania pracy i kontaktów z pracodawcami – to po pierwsze znacznie ułatwia mu pracę, a po drugie sprawia, że rośnie jego wiarygodność w oczach podopiecznych.

Więcej informacji

Adrianna Buniewicz / Fundacja Pinel Polska

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy