Strona głównaEdukacjaJęzyk Ojczysty - dodaj do ulubionych

Język Ojczysty - dodaj do ulubionych

Język polski należy do 25 największych języków na świecie - posługuje się nim ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Między innymi o tym przypomina rozpoczęta właśnie kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Celem akcji jest kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Kampania „Ojczysty - dodaj do ulubionych" została zainaugurowana 20 lutego, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Kampania ma przypomnieć o roli i miejscu języka ojczystego, podnosić świadomość językową i odpowiedzialność za kształtowanie języka.Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać. Język, choć wewnętrznie bardzo zróżnicowany, gromadzi wspólne doświadczenia i systemy wartości Polaków - jest symbolicznym przewodnikiem po polskiej kulturze. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat - wpływa na nasz , porządkuje ją, nazywa i ocenia jej elementy. Jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia, w nim myślimy, śnimy, kłócimy się i wyrażamy miłość. - podkreślają pomysłodawcy akcji.

W ramach kampanii otwarto wystawę „Najstarsze ojczyste - dodaj do ulubionych", na której są prezentowane bezcenne zabytki piśmiennictwa polskiego, takie jak oryginał „Biblii Jakuba Wujka", rękopisów „Kazań świętokrzyskich", „Balladyny" Juliusza Słowackiego czy wiersza „Dryas Zamchana", którego wersja łacińska, pochodząca z 1578 roku, jest jedynym zachowanym autografem poety.
Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata o roli języka ojczystego. Biorą w niej udział paneliści: Jacek Bocheński, prof. Jerzy Bralczyk, Gaba Kulka, dr Katarzyna Kłosińska, Marcin Matuszewski „Pan Duże Pe", , prof. Jan Miodek oraz prof. Walery Pisarek.

Podczas debaty padły między innymi pytania o wzajemne zrozumienie i o odczuwanie wspólnoty i odrębności pokoleniowej wyrażającej się w specyfice polszczyzny, czy o wpływ na język doświadczeń historii Polski. Podjęto także namysł nad rolą państwa polskiego w zakresie nowych inicjatyw na rzecz języka ojczystego. Jako jedno z największych zagrożeń wskazana została niechlujność językowa - występująca również w wypowiedziach osób publicznych a nawet w podręcznikach. Eksperci stwierdzili też, że groźniejsze od zapożyczęń jest zanikanie polskich liter w piśmie, a także w mowie.

Dziś odbędzie się także prowadzona przez Macieja Stuhra i Andrzeja Poniedzielskiego gala w Teatrze Polskim w Warszawie, której tematem przewodnim będzie polska rozmowa, dialog. Zostaną przypomniane fundamentalne dla polskiej kultury i sztuki dialogi, które na trwałe zapisały się w języku polskim, kształtując przy tym obraz świata Polaków. Obok dialogów znanych z filmów „Rejs” czy „Wojna polsko-ruska”, widzowie usłyszą słynne dysputy teatralne i kabaretowe. Transmisja gali zostane przeprowadzona w TVP Kultura 21 lutego o godz. 20.00, a relację z niej będzie można obejrzeć w TVP 2 o godzinie 22.50.

został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Obchody święta są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony różnorodności językowej.

Organizatorami kampanii są Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego. Została ona objęta honorowym patronatem Prezydenta RP.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:22:29, 22-02-2012 ~gość: 77.115.112.xxx

    CIESZE SIE ,ZE SA PODEJMOWANE INICJATYWY NA RZECZ NASZEGO JEZYKA OJCZYSTEGO.JAKO NAUCZYCIELKA JEZYKA POLSKIGO-OBECNIE JUZ NA EMERYTURZE-ZAWSZE BARDZO DBALAM O KULTURE JEZYKA POLSKIEGO,ORGANIZOWALAM WYJAZDY DO TEATROW W POLSCE
  • 20:54:30, 25-02-2012 spinoo

    Ale prosze pisz normalnymi literami , bo w internecie tekst pisany duzymi literami to krzyk . Myslę , że jednak j. polski będzie ulegał deformacji. Obce wyrazy, postęp technologiczny , zwyczaje w sieci itd. Dzis jeszcze Rada języka polskiego , na to nie pozwala , ale wszystko jest kwiestią czasu.
  • 11:20:11, 26-02-2012 olena

    Polski przez wieki ulegał deformacji, dlatego nawet nie mamy w większości świadomości, ile słów to naleciałości i przejęcia z innych języków. Tak było i będzie, i ja nie rozpaczałabym z tego powodu. Czasem lepsze obce, krótkie i powszechnie zrozumiałe "obce" słowo niż dziwolągi polskie.
    Nie martwiłabym się deformacją, a degradacją.
    Wszechobecne wulgaryzmy stają się normą i to jest dopiero problem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy