Strona głównaEdukacjaJak zrezygnować z kredytu gotówkowego?

Jak zrezygnować z kredytu gotówkowego?

Zbyt lekkomyślnie podjąłeś decyzję o wzięciu kredytu gotówkowego? A może wkrótce po wzięciu pożyczki wydarzyło się coś, co uczyniło kredyt zbędnym? Nie musisz się martwić, o ile od daty podpisania umowy nie minęło więcej niż dwa tygodnie. Wynika to z zapisu ustawy o kredycie konsumenckim, która pozwala na rezygnację bez podania przyczyny w terminie 14 dni od zawarcia umowy. Za sam fakt rezygnacji z kredytu nie płaci się ani grosza – uspokaja ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.
Jak zrezygnować z kredytu gotówkowego?  [© ia_64 - Fotolia.com] Jak wygląda procedura?

Podpisując umowę gotówkowego otrzymujemy od banku wiele dokumentów, wśród których znajduje się wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy – mówi Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – To na podstawie tego dokumentu każdy kredytobiorca ma prawo do rezygnacji z umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia, bez podania przyczyny. Warto jedynie pamiętać, że oświadczenie należy złożyć pod wskazanym przez kredytodawcę adresem. Co istotne, wystarczające jest wysłanie oświadczenia przed upływem 14 dni, zatem nawet jeżeli dotrze ono do banku piętnastego dnia, nie powinien to być problem klienta – dodaje ekspert.

Ile to kosztuje?

Kosztem związanym z odstąpieniem od umowy kredytowej są odsetki za okres od wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. Na zwrot tej kwoty wraz ze wspomnianymi odsetkami klient ma 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, ale oczywiście im bardziej będzie się ociągał, tym więcej odsetek będzie musiał zwrócić, gdyż, co zrozumiałe, dniem spłaty kredytu jest dzień zwrotu bankowi pożyczonych środków.

Bank może także domagać się od klienta zwrotu kosztów opłat notarialnych, bądź opłat na rzecz organów administracji publicznej, jeśli ich uiszczenie było konieczne w procesie kredytowym. Dodatkowo, warto pamiętać, że bak nie zwraca takich kosztów kredytowych, jak na przykład prowizja za uruchomienie zobowiązania.

Dobrze jest też wiedzieć, że teoretycznie istnieje również możliwość spłacania kredytu bez i innych kosztów należnych kredytodawcy. Innymi słowy – w ratach oddawać tylko kapitał. Stanie się tak wówczas, gdy kredytodawca naruszy pewne postanowienia ustawy o kredycie konsumenckim, m.in. w kwestii treści umowy kredytowej. Istnieje dosyć długa lista informacji i danych, które w tym dokumencie muszą zostać zawarte. Jeżeli tak się nie stanie, stanowi to podstawę do przekształcenia kredytu w tzw. kredyt darmowy. Teoretycznie jest to możliwe nawet po spłaceniu całego zobowiązania, gdyż kredytobiorca ma na znalezienie uchybienia w umowie aż rok od daty jej wykonania. Wówczas bank powinien zwrócić takiej osobie pobrane odsetki i wszystkie dodatkowe koszty.

Tym samym zapisom ustawy o kredycie konsumenckim podlegają też m.in. -i i firmy pożyczkowe.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy