Strona głównaEdukacjaJak zachować młodość mózgu

Jak zachować młodość mózgu

Mózg może pozostać sprawny do późnej starości. Po prostu ciągle musi mieć jakieś wyzwania.
Jak zachować młodość mózgu [© Tyler Olson - Fotolia.com] Trzeba czytać, pisać, uczyć się nowych rzeczy - ciągle dawać umysłowi wyzwania sprawiając, by się nie nudził.

Naukowcy odkryli, że bycie „aktywnym poznawczo", zarówno w młodych, jak i późniejszych latach, jest związane z lepszymi wynikami testów . Dotyczy to także ludzi w wieku powyżej osiemdziesięciu lat.

Uczeni uważają, że mózg także do pewnego stopnia podlega zasadzie „use it or lose it!" (używaj albo strać!).
Ciągle angażowanie się w nowe aktywności i podtrzymywanie nabytych umiejętności (np. językowych) jest skuteczny sposobem zmniejszenia ryzyka rozwoju .

Wyniki badań opublikowane w magazynie „Neurology" wskazują, że uczestnicy o najwyższej aktywności intelektualnej w dojrzałym życiu mieli o 32 proc. wolniejsze tempo w porównaniu z tymi, którzy utrzymywali średni poziom aktywności umysłowej. A ci, którzy byli najmniej aktywni, cechowali się o 48 procent szybszym spadkiem zdolności kognitywnych.

Wyniki pozostały w mocy po uwzględnieniu wpływu przebytych i istniejących chorób, wieku, czy wykształcenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć