Strona głównaEdukacjaJak chronić pamięć w starszym wieku

Jak chronić pamięć w starszym wieku

Umysł potrzebuje określonych aktywności, by móc długo dobrze służyć. Okazuje się, że technologie informacyjne i krzyżówki pomagają uchronić się przed osłabieniem poznawczym w starszym wieku.
Jak chronić pamięć w starszym wieku [Fot. RFBSIP - Fotolia.com]
Badania Mayo Clinic dowodzą, że odpowiednio często podejmowane aktywności angażujące nasz umysł pozwalają zapobiec w starszym wieku. Ich skuteczność była zależna od częstotliwości i długości czasu, jakie poświęcało się na wysiłek intelektualny. Im większa wszechstronność takich działań, tym niższe prawdopodobieństwo problemów poznawczych, w tym kłopotów z .

W badaniach wzięło udział ponad 2 tysiące osób w wieku powyżej 70 lat, które na początku pięcioletniego badania nie miały żadnych problemów poznawczych. W ramach testów uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą czasu, ilości i częstotliwości zaangażowania w działania stymulujące mózg. Takie aktywności obejmowały: , korzystanie z komputera, aktywność towrzyską, granie w gry, zajęcia manualne.

Ustalono m. in., że korzystanie z komputera w wieku średnim wiązało się z prawie o połowę niższym (o 48 proc.) ryzykiem spadku funkcji poznawczych. Regularne używanie komputera w późiejszym wieuku miało nieco niższe efekty profilaktyczne - obniżało prawdopodobieństwo zaburzeń pznawczych o około 30 proc.

Około dwudziestoprocentowe zmniejszenie prawdopodobieństwa problemów kognitywnych odnotowano w przypadku reglarnych spotkań ze znajomymi (np. chodzenia do kina), rozwiązywania krzyżówek lub grania w różne gry. Jeszcze wyższa ochrona przed zaburzenia poznawczymi zaostała dostrzeżona w przypadku zajmowania się ceramiką czy szyciem i innymi pracami manualnymi - około 40-procentowa.

Ogólnie rzecz ujmując, im więcej i częściej takich aktywności podejmowano, tym wyższe były sznase na zachowanie dotychczasowego poziomu zdolności umysłowych także w starszym wieku.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Neurology:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy