Strona głównaEdukacjaInteligencja silniej niż osobowość wpływa na nasze szanse na sukces

Inteligencja silniej niż osobowość wpływa na nasze szanse na sukces

To raczej inteligencja ludzi, a nie ich osobowość, prowadzi do sukcesu.
Inteligencja silniej niż osobowość wpływa na nasze szanse na sukces [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Opracowano serię gier, aby sprawdzić, jakie czynniki prowadzą do zachowań kooperacyjnych, gdy ludzie znajdują się sytuacjach społecznych i w miejscu pracy.

Okazuje się, że osoby z wyższym ilorazem (IQ) wykazywały znacznie silniejszą chęć współpracy, co z kolei skutkowało tym, że zarobiły one więcej pieniędzy podczas gry.

Nieumiejętność osób o niższej inteligencji w przestrzeganiu strategii i oszacowaniu konsekwencji działań było przyczyną ich słabszych wyników.

Cechy - takie jak ugodowość, sumienność, i hojność - także oddziałują na zachowanie, ale w mniejszym stopniu i tylko na początku.

- Zamierzaliśmy sprawdzić, jakie czynniki sprawiają, że jesteśmy skutecznymi zwierzętami społecznymi. Przetestowaliśmy, jakie aspekty pozwalają nam zachowywać się optymalnie w sytuacjach, gdy współpraca jest potencjalnie korzystna nie tylko dla nas, ale także dla innych - mówi prof. Eugenio Proto z University of Bristol.

- Ludzie mogą naturalnie zakładać, że osoby miłe, sumienne i hojne są automatycznie bardziej skłonne do współpracy. Jednak okazuje się, że inteligencja jest podstawowym warunkiem spójnego, kooperatywnego społeczeństwa. Dobre serce i dobre zachowanie również mają tu swój udział, ale jest on przemijający i niewielki - dodaje prof. Proto.

- Dodatkową korzyścią płynącą z wyższej inteligencji w eksperymencie i prawdopodobnie w realnym życiu jest zdolność szybszego przetwarzania informacji, a tym samym gromadzenia większego doświadczenia i uczenia się na jego podstawie. To można obserwować w miejscu pracy, gdzie z większym prawdopodobieństwem inteligentniejsi ludzie, którzy widzą szerszy obraz i współpracują ze sobą, zostają ostatecznie awansowani i lepiej wynagradzani finansowo - wyjaśnia uczony.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć