Strona głównaEdukacjaIloraz inteligencji jest związany z umiejętnością zachowania rytmu

Iloraz inteligencji jest związany z umiejętnością zachowania rytmu

Ludzie, którzy uzyskują wysokie wyniki w testach na inteligencję, są również dobrzy w utrzymywaniu rytmu. Jak sądzą eksperci, dokładność pomiaru czasu jest istotna dla procesów mózgowych odpowiedzialnych za rozwiązywanie problemów i rozumowanie.
Iloraz inteligencji jest związany z umiejętnością zachowania rytmu [fot. Leo_65 from Pixabay]
Szwedzcy badacze odkryli korelację między ilorazem i umiejętnością wybijania prostego, regularnego rytmu. Zadania stawiane badanym nie miały nic wspólnego z żadnym muzycznym zmysłem rytmicznym, ale po prostu mierzyły zdolność do rytmicznej dokładności. Ci, którzy uzyskali najwyższe wyniki w testach inteligencji, mieli również najniższą zmienność w wystukiwaniu regularnego rytmu.

- To ciekawe, ponieważ zadanie nie wymagało żadnego rozwiązania problemu. Nieregularność synchronizacji prawdopodobnie pojawia się na bardziej podstawowym poziomie biologicznym w wyniku swoistego „szumu" w aktywności mózgu". - mówi Fredrik Ullén z Karolinska Institutet.

Według Ulléna wyniki sugerują, że dokładność rytmiczna aktywności mózgu, którą można zaobserwować, gdy osoba po prostu stara się utrzymać stały rytm, jest również ważna dla zdolności rozwiązywania problemów, mierzonej testami inteligencji.

- Wiemy, że dokładność na poziomie milisekund w aktywności neuronalnej ma istotne znaczenie dla przetwarzania oraz procesów - mówi Ulléna.

- Jak się wydaje, czynnik, który nazywamy inteligencją, ma biologiczne podłoże w liczbie włókien nerwowych w płacie przedczołowym, co przekłada się na stabilność aktywności neuronalnej - wyjaśnia Ullén.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy