27-06-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jak wiadomo, samotność jest ważnym predyktorem stanu zdrowia. Wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zwiększoną śmiertelnością. Ustalono też, że mądrość może chronić przed samotnością. Taka odwrotna zależność między samotnością a mądrością może opierać się na różnych procesach mózgowych.
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego School of Medicine odkryli, że określone obszary mózgu reagują na bodźce emocjonalne związane z samotnością i mądrością w przeciwny sposób. - Interesowało nas, jak i mądrość odnoszą się do nastawienia emocjonalnego, czyli jak reagujemy na różne pozytywne i negatywne emocje - mówi dr Jyoti Mishra, współautorka badań.
W testach wzięło udział 147 uczestników w wieku 18 - 85 lat. Badani wykonywali proste zadanie poznawcze polegające na określeniu kierunku, w którym skierowana jest strzałka, podczas gdy w tle prezentowane były twarze wyrażające różne emocje. - Odkryliśmy, że gdy twarze wyrażające gniew były przedstawiane jako czynniki rozpraszające, znacznie spowalniały one proste reakcje poznawcze u samotnych osób. Oznaczało to, że samotne osoby zwracały większą uwagę na negatywne bodźce, takie jak gniewne twarze - mówi dr Mishra.
- Z drugiej strony, jeśli chodzi o , odkryliśmy znaczący pozytywny związek między szybkością reakcji, gdy pokazano twarze wyrażające dobre emocje. W szczególności osoby, które wykazywały takie cechy składające się na mądrość, jak empatia, reagowały szybciej w obecności bodźców kojarzonych ze - wyjaśnia dr Mishra.
Zapisy stanu mózgu wykonane na podstawie elektroencefalogramu (EEG) wykazały, że część zwana złączem skroniowo-ciemieniowym (temporal-parietal junction, TPJ) aktywowała się inaczej u osób samotnych i mądrzejszych. TPJ jest ważne dla stopnia zdolności do empatii i zrozumienia innych (mądrość określono jako cechującą się tymi właściwościami). Wspomniany obszar mózgowy jest bardziej aktywny w obecności emocji gniewu u osób samotnych i bardziej aktywny w obecności związanych ze szczęściem u osób mądrzejszych.
Zaobserwowano też większą aktywność w odpowiedzi na bodźce zagrażające u samotniejszych osób w lewej górnej korze ciemieniowej - obszarze mózgu ważnym dla przydzielania uwagi, podczas gdy mądrość była istotnie powiązana ze zwiększoną aktywnością wynikającą z szczęśliwych emocji w lewej wyspie mózgu odpowiedzialnej za takie cechy społeczne jak empatia.
- Odwrotna zależność między samotnością i mądrością, którą odkryliśmy w naszych poprzednich badaniach klinicznych, jest przynajmniej częściowo osadzona w neurobiologii, a nie jest jedynie wynikiem subiektywnego nastawienia - mówi Dilip V. Jeste, profesor psychiatrii.
- Odkrycia te mają znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego, ponieważ dają nam obiektywny neurobiologiczny obraz tego, jak samotni i mądrzejsi ludzie przetwarzają informacje - stwierdziła Mishra. - Markery biologiczne, które możemy zmierzyć w mózgu, mogą pomóc nam w opracowaniu skutecznych metod leczenia. Być może uda nam się odpowiedzieć na pytanie: „Czy możesz uczynić osobę mądrzejszą lub mniej samotną?" To z kolei pomoże zmniejszyć ryzyko samotności - dodaje.
Na podstawie: