Strona głównaEdukacjaGry stymulujące umysł to profilaktyka demencji

Gry stymulujące umysł to profilaktyka demencji

Pomyśl o tym jak o gimnastyce dla mózgu. Naukowcy wskazują, że tak jak chadzamy na siłownię, by utrzymać dobrą formę, tak powinniśmy chętnie grać w gry stymulujące umysł.
Gry stymulujące umysł to profilaktyka demencji [© Martina Berg - Fotolia.com] Badania wykazują, że granie w Sudoku usprawnia pamięć, klarowność myślenia i może również uchronić przed takimi chorobami mózgu,, m. in. chorobą Alzheimera. Część przedstawicieli środowiska naukowego zaleca regularne granie w Sudoku w ramach codziennych zajęć.

Profilaktyka kluczem do sukcesu

Jakie znaczenie ma dla nas profilaktyka? „Jesteśmy w stanie zaakceptować słabość fizyczną, jak często wiąże się z wiekiem. Ostatecznie możemy być zależni od innych ludzi w kwestii spełniania fizycznych potrzeb. Jednak nie umiemy pogodzić się z tym, że ktoś będzie za nas podejmował decyzje i kontrolował całe nasze życie", mówi doktor William Reichman, dyrektor generalny Baycrest Centre for Gariatric Care w Toronto.

Doktor Reichman szacuje, że około 5% osób w wieku powyżej 65 lat choruje na demencję, u ludzi z grupy wiekowej pow. 70 lat liczba tych pacjentów podwaja się. Wśród osób po osiemdziesiątce już 30 do 40% cierpi z powodu demencji.

„Jeśli uda się opóźnić wystąpienie objawów demencji o pięć lat, rozpowszechnienie choroby zostanie zredukowane o 50%. A jak istotna jest tu profilaktyka, świadczy fakt, że opisywana choroba stanowi często element starzenia się powodując dodatkowe problemy", wskazuje doktor Reichman.

Uczyć się można w każdym wieku


Nie istnieje szczepionka przeciw chorobie Alzheiemra, ale możemy poczynić cały wachlarz zmian w stylu życia, co pomoże powstrzymać rozwój schorzenia. Najważniejsze, by utrzymywać aktywność umysłu.

"Niegdyś powszechne było przekonanie, że w starszym wieku mamy do dyspozycji znacznie ograniczoną ilość szarych komórek. Obumierają w trakcie naszego życia i nic z tym nie możemy zrobić", mówi Reichman. „Okazuje się jednak, że również w dojrzałym i starszym wieku posiadamy nerwowe komórki macierzyste, które mają zdolność do podziałów i różnicowania się, tj. do tworzenia dojrzałych komórek nerwowych", dodaje.

„Pomyśl o tym, jak o posiadaniu lasu i pragnieniu rozszerzenia go poprzez posadzenie nowych drzew", radzi Reichman. „Dzięki uczeniu się nowych rzeczy, stymulowaniu mózgu i prawdopodobnie także w wyniku podejmowania aktywności fizycznej, możemy dodać do wspomnianych drzew kolejne gałęzie i kolejne liście na nich. Im gęstszy zaś ten las, tym bardziej efektywnie funkcjonuje mózg", kontynuuje Reichman.

Osoby dojrzałe i starsze także mają zdolność do „sadzenia nowych drzew" i czynienia lasu kniejami, w których połączenia między komórkami nerwowymi są liczniejsze, co poprawia funkcjonowanie mózgu.

Takie aktywności, jak czytanie oraz gry logiczne, m. in. bridge i Sudoku, stanowią dobry sposób na stymulowanie mózgu. Uczenie się nieznanych dotychczas rzeczy, angażowanie w nowe hobby - wszystko to pomaga utrzymać aktywność umysłu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie popularne rozrywki spełniają taką funkcję. Popularna w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wśród osób dojrzałych i starszych, gra Bingo nie aktywizuje mózgu, nie wymaga bowiem szukania sposobów rozwiązywania zagadek czy problemów.

Problemy pacjentów demencją

Sygnałem ostrzegającym przed demencją jest zauważalne pogorszenie zdolności intelektualnych. Kłopoty z zapamiętywaniem, trudności w skupieniu uwagi, nieumiejętność szybkiego znalezienia terminu na określenie czegoś znanego - wszystko to może świadczyć o rozwoju otępienia. Pacjenci z demencją zapominają o niedawno przeprowadzonych rozmowach, gubią się w znanych sobie miejscach, doznają trudności z wypowiedzeniem swoich myśli, nie potrafią zarządzać swoimi finansami.

Zarówno w przypadku choroby Alzheimera, jak i demencji nieznane są konkretne przyczyny ich rozwoju. Do czynników ryzyka należą często: dojrzały wiek, uwarunkowania genetyczne, niezdrowy styl życia. Ryzyko rozwoju demencji rośnie również u osób z cukrzycą, wysokim ciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:10:54, 06-12-2009 sarna2

    Czy tylko sudoku zwiększa sprawność mózgu?
  • 15:45:18, 06-12-2009 tadeusz50

    Cytat:
    Czy tylko sudoku zwiększa sprawność mózgu?
    Z pewnością nie tylko, chociaż od kilku lat "bawię się" rozwiązując sudoku. Traktuję to jako miła rozrywkę.
  • 15:47:12, 06-12-2009 emka46

    Cytat:
    lucynna
    Komentarz do artykułu: Gry stymulujące umysł to profilaktyka demencji
    Czy tylko sudoku zwiększa sprawność mózgu?

    W treści artykułu masz odpowiedź,cytuję:

    "Takie aktywności, jak czytanie oraz gry logiczne, m. in. bridge i Sudoku, stanowią dobry sposób na stymulowanie mózgu. Uczenie się nieznanych dotychczas rzeczy, angażowanie w nowe hobby - wszystko to pomaga utrzymać aktywność umysłu."
    ... zobacz więcej
  • 17:17:26, 06-12-2009 sToRcZyK

    Cytat:
    tadeusz50
    Czy tylko sudoku zwiększa sprawność mózgu?
    Z pewnością nie tylko, chociaż od kilku lat "bawię się" rozwiązując sudoku. Traktuję to jako miła rozrywkę.[/quote]
    Ja dopiero co poznałam sudoku i twierdzę że to dobra gimnastyka mózgu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć