Strona głównaEdukacjaCzy Polacy znają języki obce?

Czy Polacy znają języki obce?

Prawie połowa Polaków deklaruje znajomość choćby jednego języka obcego na poziomie, co najmniej podstawowym - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad przygotowanego na podstawie sondażu przeprowadzonego przez pracownię badawczą MillwardBrown. W tej grupie 23% osób zna jeden lub więcej języków obcych na poziomie dobrym lub biegłym, a 19% deklaruje znajomość tylko jednego języka na poziomie podstawowym.
Zdecydowanie najlepiej znanym jest angielski. Jego znajomość na poziomie dobrym lub biegłym deklaruje 17% osób, podczas gdy do bardzo dobrej znajomości kolejnego języka – niemieckiego – przyznaje się już tylko nieco ponad 5% badanych. zajmuje także pierwsze miejsce wśród języków, które Polacy znają średnio (porozumiewanie się za pomocą podstawowych zwrotów). Umiejętność porozumiewania się językiem rosyjskim za pomocą podstawowych zwrotów deklaruje prawie 13% badanych, co plasuje ten język na drugiej pozycji wśród języków obcych znanych na poziomie średnim. Niewiele mniej osób (12%) zgłosiło podobny poziom znajomości niemieckiego. Poziom znajomości pozostałych trzech języków, tj. francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego utrzymuje się w granicach kilku procent.

Znajomość języków obcych – porównanie miast

Znajomość dwóch i więcej języków na poziomie dobrym lub biegłym deklaruje 16% badanych z Warszawy i 14% mieszkańców Trójmiasta. Spośród prezentowanych regionów największy odsetek poznaniaków (34%) zna dobrze lub bardzo dobrze jeden język obcy. W Poznaniu jest też statystycznie najmniej (23%) osób, które nie mówią w żadnym obcym języku, choćby na podstawowym poziomie.

Spośród prezentowanych w badaniu miast najlepszą znajomością języka angielskiego mogą się pochwalić mieszkańcy Warszawy, z których ponad 40% posługuje się tym językiem dobrze lub biegle. Na kolejnych miejscach, z wynikami znacząco przekraczającymi 30%, znajdują się Kraków i Poznań.

Język niemiecki, podobnie jak rosyjski, zna dobrze lub biegle, co dwudziesty Polak. Badanie pokazuje, że w tych językach najłatwiej porozumieć się we Wrocławiu. Znajomość języka niemieckiego deklaruje też, co dziesiąty mieszkaniec Trójmiasta i Warszawy. Największą szansę na znalezienie osób dobrze znających francuski mamy w Warszawie.

Badanie pokazuje, że w każdym z prezentowanych województw liczba mieszkańców jest zawsze najwyższa w największej aglomeracji – znacznie przewyższając średnią dla danego województwa. Regionem, gdzie występują największe różnice w poziomie znajomości języków między województwem a jego stolicą, jest Wielkopolska i Poznań. Rozpiętość ta jest najmniejsza na Górnym Śląsku – zapewne ze względu na mocno zurbanizowany charakter tego regionu. Najwięcej osób nieznających żadnego języka obcego mieszka w województwie wielkopolskim, a wśród miast – w Katowicach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy