Strona głównaEdukacjaZapach wpływa na pamięć podczas snu

Zapach wpływa na pamięć podczas snu

Jak wiadomo, znany zapach przywołuje wspomnienia, nawet te odległe. Okazuje się, że może też mieć wpływ na zdolność uczenia się.
Zapach wpływa na pamięć podczas snu [fot. Anke Sundermeier from Pixabay]
Uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Instytutu Nauki Weizmanna w Izraelu sprawdzili, jak ludzie mogą wykorzystać związek między i pamięcią.

Zastosowano technikę zwaną ukierunkowaną reaktywacją pamięci (targeted memory reactivation, TMR). Jednocześnie wykorzystano powszechną dziś wiedzę, że kluczowe znaczenie dla odpowiedniego działania pamięci ma . Wiadomo też, że faza snu zwana „snem bez szybkich ruchów gałek ocznych (non-rapid eye movement, NREM) jest etapem szczególnie ważnym dla tworzenia , a zapachy i dźwięki mogą ją wówczas wzmocnić.

W nowych badaniach wzięły udział 32 osoby, które umieszczono w sali wypełnionej zapachem róż. Uczestnicy mieli zapamiętać, po której stronie ekranu komputera wyświetlają się określone słowa.

Następnie zespół sprawdził pamięć uczestników dotyczącą umiejscowienia słów przed trwającą dwie godziny drzemką. Podczas tego snu zaś badani mogli czuć woń róż jednym z nozdrzy. Jak się okazało, w zależności od aktywizacji danej strony mózgu wywoływanej zapachem wyczuwanym w określonym nozdrzu, uczestnicy lepiej zapamiętywali umiejscowienie słów po konkretnej stronie monitora.

Dzięki zastosowaniu TMR, odczytano wzorce aktywności elektrycznej między dwiema stronami mózgu podczas eksperymentu. Strona mózgu, która „otrzymała" zapach, wykazywała aktywność związaną z konsolidacją pamięci.

Według uczonych, ustalenia mogą mieć nie tylko znaczenie dla poprawy procesów uczenia się, ale także znajdą zastosowanie kliniczne. Technika może pomóc przywrócić pamięć osobom, które doznały urazu mózgu, na przykład udaru mózgu, lub pomóc osobom z zaburzeniem stresu pourazowego (PTSD) w osłabianiu pamięci o urazie.

Na temat badań napisano w magazynie Current Biology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy