„Nie wiek, tylko stereotypy stanowią przeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach” – to główne hasło przedsięwzięcia Fundacji Grupy PKP, które ma na celu aktywizację osób powyżej 60 roku życia. Ruszyły pierwsze wykłady w ramach projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja”. Udział w projekcie jest bezpłatny.
![PKP edukują Seniorów [© Tyler Olson - Fotolia.com] PKP edukują Seniorów [© Tyler Olson - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/PKP-edukuja-Seniorow_img57e841a8f3ddc.jpg)
Misją Fundacji Grupy PKP jest przeciwdziałanie marginalizacji różnych grup społecznych, w tym osób starszych. Fundacja aktywnie angażuje się w działania mające pielęgnować tradycje kolejnictwa. Dlatego właśnie bardzo ważną grupą, na rzecz której pracuje, są dawni pracownicy kolei. To właśnie do nich, ale także do innych
emerytów, adresowany jest program „Nowoczesny Senior”, realizowany w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Ze względu na fakt, że polskie społeczeństwo starzeje się, wyzwaniem dla organizacji pozarządowych jest aktywizacja seniorów, dlatego Fundacja Grupy PKP zaangażowała się w ten proces.
Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się w hali głównej dworca Warszawa Wschodnia, gdzie zorganizowano wykład, podczas którego seniorzy mogli dowiedzieć się jak można
założyć i prowadzić własną działalność. Zajęcia poprowadził ekspert z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Gościem specjalnym wydarzenia był Wojciech Gąssowski.
– Zachęcamy osoby powyżej 60 roku życia, aby aktywnie włączyły się w życie społeczne. Nasz projekt ma na celu uzmysłowienie seniorom, że są oni w stanie pokonać własne uprzedzenia i stereotypy – mówi Natalia Bogdanowicz, prezes Fundacji Grupy PKP. – Według danych ZUS, bierność w życiu zawodowym i społecznym może przyczyniać się do pogorszenia psychicznej i fizycznej kondycji. Nasz projekt ma temu zapobiec – dodaje.
Program składa się z dwóch części: edukacyjnej i integracyjnej. W części edukacyjnej będą odbywały się zajęcia z obsługi komputera i portali społecznościowych, prowadzenia bloga, tworzenia filmów, poradników, obróbki zdjęć, warsztaty literackie i językowe z prof. Janem Miodkiem, a także wykłady z partycypacji społecznej. Podczas zajęć seniorzy dowiedzą się również jak założyć fundację, stowarzyszenie lub start-up; jak wyliczyć emeryturę/rentę oraz jakie korzyści płyną z
bycia wolontariuszem. W ramach części integracyjnej będą odbywały się spotkania z młodzieżą pod hasłem „przez pryzmat historii”, a także zajęcia ruchowe, taneczne, gry i zabawy.
Podobne spotkanie inauguracyjne i wykład odbyły się w piątek, 23 września, na dworcu Wrocław Główny.
Zajęcia w ramach projektu „Nowoczesny senior” będą odbywały się od 1 października do 15 grudnia 2016 roku w Warszawie oraz we Wrocławiu (konkretne lokalizacje zostaną potwierdzone w późniejszym terminie). Zapisy trwają do 30 września. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.