Strona głównaEdukacjaPKP edukują Seniorów

PKP edukują Seniorów

„Nie wiek, tylko stereotypy stanowią przeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach” – to główne hasło przedsięwzięcia Fundacji Grupy PKP, które ma na celu aktywizację osób powyżej 60 roku życia. Ruszyły pierwsze wykłady w ramach projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja”. Udział w projekcie jest bezpłatny.
PKP edukują Seniorów [© Tyler Olson - Fotolia.com] Misją Fundacji Grupy PKP jest przeciwdziałanie marginalizacji różnych grup społecznych, w tym osób starszych. Fundacja aktywnie angażuje się w działania mające pielęgnować tradycje kolejnictwa. Dlatego właśnie bardzo ważną grupą, na rzecz której pracuje, są dawni pracownicy kolei. To właśnie do nich, ale także do innych , adresowany jest program „Nowoczesny Senior”, realizowany w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Ze względu na fakt, że polskie społeczeństwo starzeje się, wyzwaniem dla organizacji pozarządowych jest aktywizacja seniorów, dlatego Fundacja Grupy PKP zaangażowała się w ten proces.

Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się w hali głównej dworca Warszawa Wschodnia, gdzie zorganizowano wykład, podczas którego seniorzy mogli dowiedzieć się jak można . Zajęcia poprowadził ekspert z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Gościem specjalnym wydarzenia był Wojciech Gąssowski.

– Zachęcamy osoby powyżej 60 roku życia, aby aktywnie włączyły się w życie społeczne. Nasz projekt ma na celu uzmysłowienie seniorom, że są oni w stanie pokonać własne uprzedzenia i stereotypy – mówi Natalia Bogdanowicz, prezes Fundacji Grupy PKP. – Według danych ZUS, bierność w życiu zawodowym i społecznym może przyczyniać się do pogorszenia psychicznej i fizycznej kondycji. Nasz projekt ma temu zapobiec – dodaje.

Program składa się z dwóch części: edukacyjnej i integracyjnej. W części edukacyjnej będą odbywały się zajęcia z obsługi komputera i portali społecznościowych, prowadzenia bloga, tworzenia filmów, poradników, obróbki zdjęć, warsztaty literackie i językowe z prof. Janem Miodkiem, a także wykłady z partycypacji społecznej. Podczas zajęć seniorzy dowiedzą się również jak założyć fundację, stowarzyszenie lub start-up; jak wyliczyć emeryturę/rentę oraz jakie korzyści płyną z . W ramach części integracyjnej będą odbywały się spotkania z młodzieżą pod hasłem „przez pryzmat historii”, a także zajęcia ruchowe, taneczne, gry i zabawy.

Podobne spotkanie inauguracyjne i wykład odbyły się w piątek, 23 września, na dworcu Wrocław Główny.

Zajęcia w ramach projektu „Nowoczesny senior” będą odbywały się od 1 października do 15 grudnia 2016 roku w Warszawie oraz we Wrocławiu (konkretne lokalizacje zostaną potwierdzone w późniejszym terminie). Zapisy trwają do 30 września. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy