Strona głównaEdukacjaO profilaktyce i leczeniu HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

O profilaktyce i leczeniu HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

Na dziesięciu warszawskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku rozpoczyna się właśnie kampania edukacyjna poświęcona wirusowi HIV. Akcję, która potrwa do końca grudnia, przygotowano z myślą o osobach po 50. roku życia i starszych. Jej celem jest poznanie słuchaczy z informacjami o profilaktyce i leczeniu wirusa wywołującego AIDS. Warsztaty poprowadzą edukatorzy certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS.
O profilaktyce i leczeniu HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku [© igor - Fotolia.com] Eksperci Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy przygotowali specjalny program uwzględniający potrzeby osób dojrzałych. Zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku będą podzielone na dwa bloki. Pierwszy ma na celu dostarczenie informacji o tym, jak atakuje , jak przebiega zakażenie i jakie są jego skutki. W ramach drugiego przewidywane są warsztaty o rozpoznawaniu i unikaniu ryzykownych zachowań seksualnych, a także o testowaniu się w kierunku HIV. Osoby, które nie będą mogły skorzystać z oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku otrzymają te informacje poprzez . Powstanie także ulotka edukacyjno-informacyjna skierowana do tej grupy odbiorców.

- Dane epidemiologiczne z USA wskazują wyraźnie, że także wśród seniorów ryzyko zakażenia HIV jest wysokie. Kobiety w pewnym wieku przestają się zabezpieczać prezerwatywami przed ciążą, ale nie przestają uprawiać seksu. I narażają się na zakażenie. Mężczyźni unikają prezerwatyw w obawie przed ich rzekomo ujemnym wpływem na potencję i też mogą się zakazić. Z przeprowadzonych w Polsce badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że ponad połowa mężczyzn po 50. roku życia nadal uprawia seks. Chcemy dotrzeć do nich i do ich partnerek, żeby ostrzec ich przez zagrożeniem. Ktoś musi to zrobić, a polscy lekarze wciąż często sądzą, że nie bardzo im wypada rozmawiać o z osobami, które mogłyby być ich rodzicami – powiedział Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

Program edukacyjny na zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku został skonsultowany z wybitnymi ekspertami w dziedzinie wirusologii psychologii. Udział w przygotowaniu ulotki informacyjnej wzięła m.in. dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska, która ma ogromne doświadczenie zebrane podczas pracy w poradni internetowej z osobami obawiającymi się zakażenia lub zakażonymi. Celem było przygotowanie materiałów zrozumiałych, ale także akceptowalnych dla osób starszych. Nie jest to łatwe, ponieważ w grupie tej wciąż pokutuje pogląd, że HIV-em zakazić mogą się tylko przedstawiciele tzw. grup ryzyka.

- Uwrażliwienie osób starszych na zagrożenia związane z HIV i skalę problemu we wszystkich grupach społecznych, a także pokazanie im, że dzięki nowoczesnym lekom z wirusem można normalnie żyć ma ogromne znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich dzieci i wnuków. Zwłaszcza tych zakażonych. Zrozumienie i akceptacja ze strony seniorów jest niezwykle ważna w walce ze stygmatyzacją, która w Polsce jest najpoważniejszym problemem dla osób żyjących z HIV – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

- Od początku epidemii wykryto w Polsce ponad 16 tys. zakażeń HIV. Eksperci szacują, że z wirusem żyje u nas kilka razy więcej osób, ale nie sposób tego sprawdzić, ponieważ test zrobił tylko co dziesiąty Polak. W grupie osób po 50-tce odsetek testujących się jest zapewne jeszcze niższy. A przecież życie nie kończy się na 49 urodzinach. I nie kończy się na nich seks. Nikt nie ma immunitetu na HIV – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2012 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad 300 tysięcy złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy