Strona głównaEdukacjaKonferencja na temat wolności

Konferencja na temat wolności

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w dniach 8 - 9 października do udziału w międzynarodowej konferencji podejmującej zagadnienia związane z ideą Wolności, jej obecnością w sferze publicznej i prywatnej oraz w perspektywie historycznej i wyzwań przyszłości.
Program konferencji obejmuje debaty z udziałem światowej sławy intelektualistów i wybitnych europejskich ekspertów, jak: Paul Berman, Michael Daxner, Susan George, Staffan de Mistura, Pat Nash, Marc Raboy, Guy Sorman, Jan Sowa, Henryk Wujec, Unni Wikan, Richard Wolin, Nina Witoszek-Fitzpatrick, moderowane przez Karolinę Wigurę, Zdzisława Macha, Paula Gillespie, a także dyskusje otwarte dla polskich i zagranicznych przedstawicieli środowisk politycznych, akademickich, kultury, organizacji pozarządowych, administracji publicznej i mediów. Konferencja stanowi część programu pn. „Źródła antytotalitaryzmu".

Wydarzeniem specjalnym towarzyszącym konferencji będzie Ceremonia wręczenia Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 - 2003, przyznawanej co roku osobom i organizacjom pozarządowym za wyróżniające je działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Ceremonia odbędzie się w czwartek, 8 października.

Uczestnicy konferencji będą mieli także okazję obejrzeć spektakl teatralny w reżyserii Wiesława Hołdysa pt. „Kartka na cukier", będący efektem wrześniowych warsztatów teatralnych w Willi Decjusza, podejmujących zagadnienia związane ze specyfiką kultury polskiej przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i właściwym jej podziałem na nurt oficjalny i nieoficjalny. Spektakl zostanie zaprezentowany w Willi Decjusza w piątek, 9 października .

Historia XX wieku dostarczyła wymownych przykładów walki o wolność. W samej tylko Europie Środkowo-Wschodniej, kolejne obchody upamiętniające niepodległościowe zrywy społeczeństw Polski, Węgier i Czechosłowacji utrwalają historie niegdysiejszych zwycięzców i ofiar, miejsca walki i klęski. Zbliżająca się trzydziesta rocznica powstania Solidarności staje się pretekstem do ponownego zdefiniowania idei Wolności oraz do refleksji nad istotą ideologii wyzwolenia i zniewalania, nad źródłami antytotalitaryzmu i wartościami wyzwalającymi poczucie ludzkiej i obywatelskiej godności.
Przemiany geopolityczne w Europie i powstanie „młodych demokracji" spowodowały, że dzisiaj pytania o wolność i jej granice brzmią inaczej. Co dzisiaj mówią o wolności Ci, którzy byli przywódcami milionów zniewolonych obywateli? Czy obecna wolność jest tą wolnością, o którą walczyli? Czy i w jaki sposób walka o wolność trwać może dwadzieścia lat po demontażu Muru Berlińskiego?

Konferencję zakończy próba wizji tego „co zdarzyło się jutro". Czym okaże się Nowy Wielki Brat, który pojawi się gdy naprawione zostaną finanse świata i powstaną nowe strefy politycznych wpływów mocarstw? Co stanie się z ulubionymi przez Zachód: formułą państwa demokratycznego i wolnością sfery prywatnej? Czy „dialog" kultur opierać się będzie przede wszystkim na przemocy? Czy postulaty polityczne wysuwane z pozycji radykalnie sceptycznych i krytycznych będą nadal manipulowane i ośmieszane? Kto pod pretekstem uprawiania „wolności", będzie dyktował globalnej społeczności jakie są jej cele życiowe, horyzonty etyczne czy polityczne i kształtował ogląd rzeczywistości wedle własnych celów, tak jak to miało miejsce podczas Zimnej Wojny?

www.villa.org.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:30:02, 27-09-2009 amelia

    Wolnosc?
    Jaka jest jej definicja- filozoficzna, spoleczna, gospodarcza, religjna, pozytywna, negatywna, osobista?

    Wg egzystencjalistow "to stan utrapienia dla czlowieka, bo bedac na ten stan skazanym, czlowiek, czy tego chce, czy nie, musi nieustannie dokonywac wyborow, podejmowac decyzje, byc za nie odpowiedzialnym; te wybory lub decyzje bywaja dla nas brzemienne w skutki, dlatego wolnosc budzi w nas trwoge, uciekamy od niej lub prokujemy z niej rezygnowac"

    wg Bergsona "to mozliwosc kierowania soba przy pomocy mysli i uczuc; jest stopniowalna, tzn jedni sa bardziej wolni od innych, ale kazdemu wolnosc jest dostepna w calosci"

    Na ile czujemy sie wolni i co nam nasza wolnosc ogranicza, tu i teraz?
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy