Strona głównaEdukacjaĆwiczenie uważności poprawia pamięć roboczą i zdolność czytania ze zrozumieniem

Ćwiczenie uważności poprawia pamięć roboczą i zdolność czytania ze zrozumieniem

Już dwa tygodnie treningu uważności mogą znacznie poprawić czytanie ze zrozumieniem, pojemność pamięci roboczej i zdolność koncentracji, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.
Ćwiczenie uważności poprawia pamięć roboczą i zdolność czytania ze zrozumieniem [fot. Diego Conti from Pixabay]
- Najbardziej zaskoczyła mnie jasność wyników. Nawet przy rygorystycznym programie i skutecznym działaniu treningowym nie byłoby niczym niezwykłym uzyskanie niejednoznacznych efektów. Stwierdziliśmy jednak, że „błądzenie" umysłu zostało ograniczone pod każdym względem - mówi Michael Mrazek, współautorbadań.

Psycholodzy definiują uważność jako stan nierozproszenia, cechujący się pełnym zaangażowaniem w bieżące zadanie lub sytuację. Jednak przez większość godzin na jawie nie pozostajemy uważni. Nierzadko przypominamy sobie i analizujemy wydarzenia z przeszłości (np. jakieś kłótnie czy trudne relacje z jakąś osobą) lub myślimy o przyszłych sytuacjach, takich jak plany na weekend.

Błądzenie myślami czy dekoncentracja (ang. mind-wandering) nie musi być poważnym problemem w wielu okolicznościach, jednak w przypadku wykonywania zadań wymagających uwagi umiejętność jest kluczowa.

Kilkadziesiąt osób uczono praktykowania uważności lub zaproszono na kurs zdrowego żywienia. Na tydzień przed zajęciami obie grupy wypełniały dwa testy: zmodyfikowany test rozumowania werbalnego oraz pojemności pamięci roboczej. Podczas nich obydwu zmierzono również poziom błądzenia umysłu.

W ciągu tygodnia po zakończeniu zajęć uczestnicy ponownie wypełniali testy. W grupie praktykującej uważność znacznie poprawiły się zarówno wyniki testu werbalnego, jak i pojemności pamięci roboczej. Mniej też ludzie ci błądzili myślami podczas rozwiazywania zadań. W grupie, która uczęszczała na zajęcia dotyczące diety, nie odnotowano żadnych zmian.

może poprawić pamięć roboczą i czytanie ze zrozumieniem. Zmniejszenie zjawiska błądzenia umysłu przekłada się na poprawę wydajności. Okazuje się też, że niektóre zdolności poznawcze, często postrzegane jako niezmienne, np. roboczą, można poprawić poprzez trening uważności.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć