Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. A gdy naprawdę coś nam doskwiera, uczeni zamykają się w bibliotekach i laboratoriach usilnie pracując nad rozwiązaniem problemu. Nie zawsze jednak tak właśnie rzecz ma się z wielkimi wynalazkami. Czasem coś, co zmieniło losy świata lub dziś jest w powszechnym użytku, zrodziło się przypadkiem.
![5 niezwykłych odkryć, których dokonano przypadkiem [© Andrey Kiselev - Fotolia.com] 5 niezwykłych odkryć, których dokonano przypadkiem [© Andrey Kiselev - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/5-niezwyklych-odkryc-ktorych-dokonano-przypadkiem_img5909c229b4c92.jpg)
Niedawno pisaliśmy o tym, że warto pozwolić sobie na rozkojarzenie, bo może doprowadzić do oryginalnych rozwiązań zdania, z którym się zmagamy. Czasem działanie zgodnie z planem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a myślenie poza schematem plus nieco szczęścia (zbiegu okoliczności, przypadku, etc.) może dać zaskakujące efekty. Poniżej przedstawiamy pięć niezwykłych wynalazków, które powstały „niechcący", tj. przy okazji poszukiwań czegoś innego.
DynamitAlfred Nobel i jego współpracownicy usiłowali doprowadzić do stabilizacji nitrogliceryny, ciekłego materiału wybuchowego i doświadczyli podczas swoich prac kilku wypadków. Jeden z nich był śmiertelny - życie straciło kilka osób, w tym brat Nobla.
Mówi się, że to te eksperymenty doprowadziły szwedzkiego naukowca do opracowania bezpieczniejszego przechowywania i wykorzystywania materiałów wybuchowych.
PenicylinaPenicyliny to grupy antybiotyków stosowane do zwalczania różnych zakażeń bakteryjnych. Ich odkrycie zawdzięczamy zaś... brudnym naczyniom. Szkocki uczony Alexander Fleming, który prowadził badania nad gronkowcami, nie posprzątał swojego laboratorium przed pójściem na urlop. Kiedy wrócił w wakacji we wrześniu 1928 roku, na nieumytych naczyniach spostrzegł nalot, rodzaj grzybów. Okazało się, że grzyby zabiły
bakterie znajdujące się w ich obrębie.
RadioaktywnośćW 1896 roku francuski uczony Henri Becquerel przeprowadzał eksperyment z udziałem wzbogaconego kryształu uranu. Sądził, że światło sprawi, iż kryształ zostawi swój obraz na kliszy fotograficznej. Danego dnia było jednak dość zachmurzone niebo, dlatego badacz nie kontynuował doświadczenia. Kilka dni później zaobserwował zaczernienie kliszy fotograficznej, w którą owinięty był uran. Uran emitował promienie - były jednak słabsze w porównaniu do promieni rentgenowskich.
ViagraFirma farmaceutyczna Pfizer opracowała lek o nazwie UK92480, który miał łagodzić dolegliwości u osób z dławicą piersiową i
nadciĹnieniem tÄtniczym. Główny cel podawania środka nie został osiągnięty, ale skutki uboczne okazały się zaskakujące - uczestnicy zaobserwowali u siebie wzmożoną
erekcjÄ.
Kuchenka mikrofalowaPercy Spencer, amerykański inżynier, w latach czterdziestych pracował dla koncernu zbrojeniowego Raytheon. Któregoś dnia stanął przed magnetronem, urządzeniem przetwarzającym energię prądu stałego na energię elektryczną wysokiej częstotliwości, i odkrył, że trzymana w kieszeni czekolada rozpuściła się. Po tym zdarzeniu przeprowadził jeszcze kilka eksperymentów aż opracował pierwszą kuchenkę mikrofalową.