Strona głównaEdukacja5 niezwykłych odkryć, których dokonano przypadkiem

5 niezwykłych odkryć, których dokonano przypadkiem

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. A gdy naprawdę coś nam doskwiera, uczeni zamykają się w bibliotekach i laboratoriach usilnie pracując nad rozwiązaniem problemu. Nie zawsze jednak tak właśnie rzecz ma się z wielkimi wynalazkami. Czasem coś, co zmieniło losy świata lub dziś jest w powszechnym użytku, zrodziło się przypadkiem.
5 niezwykłych odkryć, których dokonano przypadkiem [© Andrey Kiselev - Fotolia.com] Niedawno pisaliśmy o tym, że warto pozwolić sobie na rozkojarzenie, bo może doprowadzić do oryginalnych rozwiązań zdania, z którym się zmagamy. Czasem działanie zgodnie z planem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a myślenie poza schematem plus nieco szczęścia (zbiegu okoliczności, przypadku, etc.) może dać zaskakujące efekty. Poniżej przedstawiamy pięć niezwykłych wynalazków, które powstały „niechcący", tj. przy okazji poszukiwań czegoś innego.

Dynamit

Alfred Nobel i jego współpracownicy usiłowali doprowadzić do stabilizacji nitrogliceryny, ciekłego materiału wybuchowego i doświadczyli podczas swoich prac kilku wypadków. Jeden z nich był śmiertelny - życie straciło kilka osób, w tym brat Nobla.

Mówi się, że to te eksperymenty doprowadziły szwedzkiego naukowca do opracowania bezpieczniejszego przechowywania i wykorzystywania materiałów wybuchowych.

Penicylina

Penicyliny to grupy antybiotyków stosowane do zwalczania różnych zakażeń bakteryjnych. Ich odkrycie zawdzięczamy zaś... brudnym naczyniom. Szkocki uczony Alexander Fleming, który prowadził badania nad gronkowcami, nie posprzątał swojego laboratorium przed pójściem na urlop. Kiedy wrócił w wakacji we wrześniu 1928 roku, na nieumytych naczyniach spostrzegł nalot, rodzaj grzybów. Okazało się, że grzyby zabiły znajdujące się w ich obrębie.

Radioaktywność

W 1896 roku francuski uczony Henri Becquerel przeprowadzał eksperyment z udziałem wzbogaconego kryształu uranu. Sądził, że światło sprawi, iż kryształ zostawi swój obraz na kliszy fotograficznej. Danego dnia było jednak dość zachmurzone niebo, dlatego badacz nie kontynuował doświadczenia. Kilka dni później zaobserwował zaczernienie kliszy fotograficznej, w którą owinięty był uran. Uran emitował promienie - były jednak słabsze w porównaniu do promieni rentgenowskich.Firma farmaceutyczna Pfizer opracowała lek o nazwie UK92480, który miał łagodzić dolegliwości u osób z dławicą piersiową i . Główny cel podawania środka nie został osiągnięty, ale skutki uboczne okazały się zaskakujące - uczestnicy zaobserwowali u siebie wzmożoną .

Kuchenka mikrofalowa

Percy Spencer, amerykański inżynier, w latach czterdziestych pracował dla koncernu zbrojeniowego Raytheon. Któregoś dnia stanął przed magnetronem, urządzeniem przetwarzającym energię prądu stałego na energię elektryczną wysokiej częstotliwości, i odkrył, że trzymana w kieszeni czekolada rozpuściła się. Po tym zdarzeniu przeprowadził jeszcze kilka eksperymentów aż opracował pierwszą kuchenkę mikrofalową.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X