Edukacja UTW Porady Dyskusje
Strona główna Edukacja Artykuły

Sejm upamiętnił prof. Halinę Szwarc - założycielkę pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce

fot. Krzysztof Białoskórski, Sejm.gov.pl"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu świadectwa życia, misji i osiągnięć profesor Haliny Szwarc oraz wyjątkowej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku we współczesnej Polsce i ich znaczeniu dla edukacji i aktywności społecznej osób starszych, oddaje hołd profesor Halinie Szwarc" – czytamy w przyjętej dziś uchwale.

więcej »

Jak zachować młodość? Trzeba ćwiczyć, grać w szachy i nauczyć się japońskiego

© Snezana Skundric - Fotolia.comSeniorski wiek nie powinien oznaczać siedzenia na kanapie w ulubionym szlafroku. Najzdrowiej (zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym) starzeją się ci, którzy nie stronią od aktywności fizycznej i wyzwań dla umysłu.

więcej »

Antynoble (Ig Nobles) 2014 rozdane

fot. collage Senior.plBadania wykonane, wyniki osiągnięte, artykuły opublikowane. Wydaje się, że mająca taki przebieg praca uczonych to dobrze wykonana robota. Okazuje się jednak, że niektóre prace są tak absurdalne, iż warto przyznać im specjalne nagrody.

więcej »

Seniorom najlepiej myśli się rano

© aletia2011 - Fotolia.comFunkcje mózgu osób starszych mogą się znacznie zmieniać w ciągu dnia, ale seniorzy są bardziej skoncentrowani rano niż po południu.

więcej »

Polski Internet - błędy językowe i ich gorliwi tropiciele

fot. IMMCzy emotikony i hasztagi są już nową częścią zdania, a autokorekta zastąpiła słowniki języka polskiego? Ile błędów można popełnić w 140 znakach jednego wpisu na Twitterze? I czy wstawiając kolejne zdjęcia na Instagramie mamy czas by pomyśleć nie tylko o jakości obrazu, ale też o poprawności jego opisu? Jakie błędy językowe popełniają Polacy w Internecie i mediach społecznościowych. Gdzie jest ich najwięcej? Na te pytania odpowiada najnowszy raport Kompas Social Media.

więcej »

Studia po czterdziestce? Uczelnie zapraszają studentów 40+

© micromonkey - Fotolia.comPowszechność wykształcenia wyższego to domena obecnego pokolenia 20-30-latków. W przypadku starszych roczników ukończone studia ma znacznie mniej osób. Właśnie do nich - do osób po czterdziestce (i starszych) - kierują swoją ofertę niektóre wyższe uczelnie.

więcej »

Wyzwania intelektualne w starszym wieku chronią przed demencją

© Claudia Paulussen - Fotolia.comLudzie o wyższej aktywności poznawczej w dojrzałym i starszym życiu mogą liczyć na istotne opóźnienie ewentualnych problemów z pamięcią i myśleniem.

więcej »

Rozwój duchowy to swoista edukacja wnętrza człowieka - wywiad

© Nikki Zalewski - Fotolia.comRozwój duchowy niekoniecznie musi wiązać się z wiarą i religią, ale dla pełnego rozwoju człowieka, dla jego zdrowia potrzebne jest ćwiczenie ciała, umysłu i duszy, a religia i religijność stanowią integralną część rozwoju. Rozwój duchowy jest sprawą bardzo indywidualną i subiektywną. Każdy człowiek ma własną przeszłość i własne lekcje do odrobienia - mowi Stanisława Warmuz, aktywna uczestniczka działań na rzecz osób starszych Wrocławia i Dolnego Śląska.

więcej »

"Z ziemi włoskiej do Polski” - Salvatore De Bello, nauczyciel polskich seniorów

fot. Salvatore De BelloWłoch Salvatore De Bello przeprowadził się do Polski w roku 2002 i do dziś mieszka w Warszawie. Jego pasją jest uczenie języka ojczystego oraz przekazywanie różnorodnych ciekawostek o Italii. Zajmuje się prowadzeniem kursów włoskiego, tłumaczeniem i wspieraniem włoskich firm na rynku polskim, a także - jako wolontariusz - poświęca swój czas seniorom. Portal senior.pl rozmawiał z Salvatore o specyfice nauki języka włoskiego, różnicach w sposobie obioru wiedzy przez starszych i młodszych oraz aktywności wolontariackiej.

więcej »

Czy pamięć musi pogarszać się z wiekiem? Fakty i mity

©  DOC RABE Media - Fotolia.comMożliwości pamięciowe zmieniają się w ciągu całego życia człowieka. Maksymalne zdolności osiągamy w wieku około 20 lat, później następuje stabilizacja wyników i w końcu spadek, początkowo powolny, a po 40. roku życia bardziej wyraźny. Istotne osłabienie pamięci następuje po 60. roku życia. Czy jest to jednak nieunikniony proces, który dotyczy wszystkich bez wyjątku? Oto prezentujemy fakty i obalamy mity dotyczące zmian zachodzących z wiekiem w pamięci.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Akademia Pełni Życia Poradnik-zdrowia.pl Kobiety.net.pl Oferty pracy