Nauka źródłem duchowości - poprawia dobrostan i nadaje sens
Badania prowadzone przez psychologów z Uniwersytetu w Warwick ujawniły silny związek między dostrzeganiem duchowego wymiaru nauki a pozytywnym samopoczuciem. Oznacza to podobne korzyści do tych kojarzonych z religią.
Ucz się kilku rzeczy jednocześnie - tak poprawisz zdolności poznawcze w starszym wieku
Uczenie się kilku nowych rzeczy jednocześnie zwiększa zdolności poznawcze u osób starszych.
Edukacja, praca, życie społeczne - wszystko to wpływa na ryzyko demencji
Dlaczego niektórzy ludzie ze złogami amyloidowymi w mózgu związanymi z chorobą Alzheimera nie wykazują żadnych objawów choroby, podczas gdy inni z taką samą ilością tych złogów mają wyraźne problemy z pamięcią i myśleniem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzano się czynnikom genetycznym i czynnikom stylu życia, które mogą pomóc w stworzeniu „rezerwy poznawczej" zapewniającej ochronę przed chorobą.
Czytanie poradników nie pomaga i może nasilać stres czy depresję?
Czytelnicy poradników są bardziej wrażliwi na stres i wykazują więcej objawów depresji.
Osłabienie poznawcze da się odwrócić?
Gdy wkraczamy w wiek emerytalny, większość z nas nie już tak bystra mentalnie jak kiedyś. Według eksperta z University of Alberta jednak znacząca część ludzi ma zdolność odwrócenia osłabienia umysłowego, które towarzyszą starzeniu się.
Kolejne potwierdzenie - wyższe wykształcenie i sprawna mowa chronią przed demencją
Osoby z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych nie muszą nieuchronnie zachorować na demencję. Jak się okazuje, wyższe wykształcenie i zaawansowane umiejętności językowe ponad dwukrotnie zwiększają szanse na powrót do pełnej sprawności poznawczej.
Ageizm - programy edukacyjne pomagają walczyć z dyskryminacją
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest powszechny. Na Cornell University pokazano, że poprzez edukację i kontakt międzypokoleniowy można zredukować uprzedzenia i stereotypy związane ze starzeniem się.
Osoby z różnych grup wiekowych wzięły udział w eksperymencie, w którym opuszkami palców miały wyczuć dwie znajdujące się dość blisko siebie igły. Starsi uczestnicy postrzegali te dwa punkty jako jeden, nawet jeśli igły znajdowały się dość daleko od siebie, tymczasem osoby młodsze rozróżniały je jako dwa odrębne punkty, co świadczy o osłabionej percepcji dotykowej seniorów. To zaburzone odczuwanie, którego doświadczają ludzie starsi, idzie w parze z przestrzennym wzmocnieniem aktywności mózgu, które określa się jako mechanizm kompensacyjny.
Dłuższa nauka to lepsze zdrowie przez całe życie
Inwestowanie w edukację w nie tylko poszerza możliwości kariery i zapewnia wyższe wynagrodzenie, ale daje też pewne korzyści dla zdrowia i szans na długowieczność.
Zdrowie mózgu w starszym wieku - ważna jest różnorodność podejmowanych działań
Wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.