Edukacja UTW Porady Dyskusje
Strona główna Edukacja Artykuły

Kolejne potwierdzenie - wyższe wykształcenie i sprawna mowa chronią przed demencją

fot. Victoria Loveland from PixabayOsoby z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych nie muszą nieuchronnie zachorować na demencję. Jak się okazuje, wyższe wykształcenie i zaawansowane umiejętności językowe ponad dwukrotnie zwiększają szanse na powrót do pełnej sprawności poznawczej.

więcej »

Ageizm - programy edukacyjne pomagają walczyć z dyskryminacją

fot. Canva / PIXABAyAgeizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest powszechny. Na Cornell University pokazano, że poprzez edukację i kontakt międzypokoleniowy można zredukować uprzedzenia i stereotypy związane ze starzeniem się.

więcej »

Jak uczą się ludzie starsi

fot. Marjon Besteman from PixabayOsoby z różnych grup wiekowych wzięły udział w eksperymencie, w którym opuszkami palców miały wyczuć dwie znajdujące się dość blisko siebie igły. Starsi uczestnicy postrzegali te dwa punkty jako jeden, nawet jeśli igły znajdowały się dość daleko od siebie, tymczasem osoby młodsze rozróżniały je jako dwa odrębne punkty, co świadczy o osłabionej percepcji dotykowej seniorów. To zaburzone odczuwanie, którego doświadczają ludzie starsi, idzie w parze z przestrzennym wzmocnieniem aktywności mózgu, które określa się jako mechanizm kompensacyjny.

więcej »

Dłuższa nauka to lepsze zdrowie przez całe życie

fot. fancycrave1 from PixabayInwestowanie w edukację w nie tylko poszerza możliwości kariery i zapewnia wyższe wynagrodzenie, ale daje też pewne korzyści dla zdrowia i szans na długowieczność.

więcej »

Zdrowie mózgu w starszym wieku - ważna jest różnorodność podejmowanych działań

fot. Marjon Besteman-Horn from PixabayWraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.

więcej »

Nobel z Fizyki i Chemii 2019

fot. nobelprizemedicine.orgTegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki są James Peebles z Uniwersytetu w Princeton oraz Michel Mayor Uniwersytetu w Genewie i Didier Queloz z Uniwersytetu w genewie i Cambridge. Pierwszy z uczonych został wyróżniony za teoretyczne odkrycia w kosmologii, a dwóch pozostałych za odkrycie pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, która okrąża gwiazdę podobną do Słońca.

więcej »

Jak chronić pamięć w starszym wieku

Fot. RFBSIP - Fotolia.comUmysł potrzebuje określonych aktywności, by móc długo dobrze służyć. Okazuje się, że technologie informacyjne i krzyżówki pomagają uchronić się przed osłabieniem poznawczym w starszym wieku.

więcej »

Kształcenie się chroni mózg przed starzeniem

fot. tiero - Fotolia.comJak ustalono w badaniach, osoby z wyższym wykształceniem osiągają lepsze wyniki w testach pamięci i językowych niż ludzie o niższym poziomie edukacji. Co istotne, nie ma tu znaczenia ilość białka w mózgu odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.

więcej »

Efekt Matyldy - dyskryminacja kobiet nauki

© rocketclips - Fotolia.comKobiety z trudem weszły do świata nauki. Mimo, że pokonywały stereotypowe wyobrażenia o swoich możliwościach intelektualnych, rzadziej i mniej chętnie doceniano ich osiągnięcia. To "efekt Matyldy", czyli pomijanie udziału kobiet naukowców w pracy badawczo-naukowej i przypisywanie ich osiągnięć mężczyznom-badaczom.

więcej »

Tryb życia może wpływać na pamięć i inteligencję

© kirasolly - Fotolia.comNaukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy EWST.pl Aktywni 50+ Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy