Edukacja UTW Porady Dyskusje
Strona główna Edukacja Artykuły

Efekt Matyldy - dyskryminacja kobiet nauki

© rocketclips - Fotolia.comKobiety z trudem weszły do świata nauki. Mimo, że pokonywały stereotypowe wyobrażenia o swoich możliwościach intelektualnych, rzadziej i mniej chętnie doceniano ich osiągnięcia. To "efekt Matyldy", czyli pomijanie udziału kobiet naukowców w pracy badawczo-naukowej i przypisywanie ich osiągnięć mężczyznom-badaczom.

więcej »

Tryb życia może wpływać na pamięć i inteligencję

© kirasolly - Fotolia.comNaukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.

więcej »

Jak myśleć bardziej efektywnie? 6 zasad

© Sergey Nivens - Fotolia.comWymaga się od nas szybkich decyzji, oryginalnych pomysłów, bezbłędnych projektów, bezzwłocznych wdrożeń etc. - można by tak długo wymieniać. Trudno jednak ciągle być w najwyższej formie intelektualnej i mistrzowsko wypełniać wszelkie powierzone zadania. Zresztą, nawet w najpłodniejszym okresie zawsze można coś poprawić . Przede wszystkim warto pamiętać, że na efektywne myślenie składa się kilka zasad i poza wrodzonymi zdolnościami to właśnie pewne wypracowane sposoby postępowania pozwalają osiągać najlepsze efekty. Oto kilka podstawowych reguł.

więcej »

Ekumeniczna normalność jest naszą siłą - rozmowa z Romanem Michalakiem z EUTW

fot. eutw.edu.pl30 maja br. odbyły się w Warszawie obchody 5-lecia Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jedynej placówki tego typu w Polsce i w Europie. O misji i sytuacji EUTW po 5 latach rozmawiamy z prezesem Romanem Michalakiem.

więcej »

Międzynarodowa wymiana słów. Język polski wzbogacony importem

fot. Senior.plCzy znasz pochodzenie słów takich jak: „bankiet”, „garderoba”, „sałatka” czy „por”? Czy wiesz, że polskie słowo „granica” zostało zaadaptowane w języku niemieckim, norweskim i duńskim? Sprawdź, co wiesz o pochodzeniu słów w języku polskim i jego wykorzystaniu w innych językach.

więcej »

Jak poprawić pamięć - 5 niezwykłych sposobów

fot. collage Senior.plWraz z wiekiem czy też w wyniku różnych zdarzeń i doświadczeń pamięć może nieco słabnąć. Wiadomo, że jej poprawie sprzyja regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, a także dobry sen i unikanie stresu, są jednak jeszcze dodatkowe, czasem nieco zaskakujące sposoby na wzmocnienie zdolności zapamiętywania. Skorzystaj z nich.

więcej »

Mózg chce się uczyć. W każdym wieku!

© Claudia Paulussen - Fotolia.comLudzki mózg uczy się cały czas, a co najważniejsze, jest do tego stworzony. Z kolei zaniedbany nie rozwija się i podupada na zdrowiu. Dlatego należy dbać o dostarczanie mu wyzwań i na przykład rozpocząć naukę nowego języka, szczególnie w starszym wieku. To potwierdzone działanie prewencyjne przed demencją.

więcej »

Trening mózgu - 5 sposobów, które zapewnią poznawczą młodość

Trening dla mózgu, fot. collage Senior.plMożna żyć z jedną nerką, jedynie częścią żołądka, bez fragmentu wątroby, ale mózg potrzebny jest nam w całości. Co prawda, wraz z wiekiem nieco się kurczy i wielu ludzi doznaje łagodnych zaburzeń poznawczych, na szczęśie jednak, można zadbać o ostrość umysłu także w starszym wieku. Trzeba traktować mózg podobnie jak mięśnie - brak ćwiczeń prowadzi do zaniku, więc jeśli nie chcesz osłabienia możliwości poznawczych, zacznij trening już dziś.

więcej »

Wracaj do szkoły, bez względu na wiek. Będziesz dłużej żyć

© highwaystarz - Fotolia.comNiedawno zaczął się nowy rok akademicki i studenci na nowo zaczęli oblegać biblioteki. Wśród nich są także seniorzy uczący się na Uniwersytetach Trzeciego Wieku - ta forma poszerzania kulturalno-intelektualnych horyzontów wśród ludzi dojrzałych i starszych jest w Polsce coraz powszechniejsza. I słusznie. Im dłużej się uczysz, tym większe masz szanse na długowieczność.

więcej »

Polacy o historii: chrzest Polski i odzyskanie niepodległości to najważniejsze wydarzenia

© Marzky Ragsac Jr. - Fotolia.comPolacy deklarują większe zainteresowanie historią niż czynili to prawie 30 lat temu – wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W rzeczywistości jednak znajomość konkretnych dat istotnych dla dziejów Polski jest obecnie mniejsza niż w roku 1987. Można przypuszczać, że deklaracje zainteresowania historią, mimo braku kompletnej wiedzy, wynikają współcześnie z poprawności społecznej oraz dostępu do nowych technologii, dzięki którym dat nie trzeba pamiętać, ponieważ w każdej chwili można sprawdzić datę dowolnego wydarzenia.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy EWST.pl Aktywni 50+ Pola Nadziei Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Oferty pracy