Edukacja UTW Porady Dyskusje
Strona główna Edukacja Artykuły

Ucz się kilku rzeczy jednocześnie - tak poprawisz zdolności poznawcze w starszym wieku

fot. David Schwarzenberg from PixabayUczenie się kilku nowych rzeczy jednocześnie zwiększa zdolności poznawcze u osób starszych.

więcej »

Edukacja, praca, życie społeczne - wszystko to wpływa na ryzyko demencji

fot. athree23 from PixabayDlaczego niektórzy ludzie ze złogami amyloidowymi w mózgu związanymi z chorobą Alzheimera nie wykazują żadnych objawów choroby, podczas gdy inni z taką samą ilością tych złogów mają wyraźne problemy z pamięcią i myśleniem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzano się czynnikom genetycznym i czynnikom stylu życia, które mogą pomóc w stworzeniu „rezerwy poznawczej" zapewniającej ochronę przed chorobą.

więcej »

Czytanie poradników nie pomaga i może nasilać stres czy depresję?

fot. Piotr Wytrążek from PixabayCzytelnicy poradników są bardziej wrażliwi na stres i wykazują więcej objawów depresji.

więcej »

Osłabienie poznawcze da się odwrócić?

fot. Steve Buissinne from PixabayGdy wkraczamy w wiek emerytalny, większość z nas nie już tak bystra mentalnie jak kiedyś. Według eksperta z University of Alberta jednak znacząca część ludzi ma zdolność odwrócenia osłabienia umysłowego, które towarzyszą starzeniu się.

więcej »

Kolejne potwierdzenie - wyższe wykształcenie i sprawna mowa chronią przed demencją

fot. Victoria Loveland from PixabayOsoby z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych nie muszą nieuchronnie zachorować na demencję. Jak się okazuje, wyższe wykształcenie i zaawansowane umiejętności językowe ponad dwukrotnie zwiększają szanse na powrót do pełnej sprawności poznawczej.

więcej »

Ageizm - programy edukacyjne pomagają walczyć z dyskryminacją

fot. Canva / PIXABAyAgeizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest powszechny. Na Cornell University pokazano, że poprzez edukację i kontakt międzypokoleniowy można zredukować uprzedzenia i stereotypy związane ze starzeniem się.

więcej »

Jak uczą się ludzie starsi

fot. Marjon Besteman from PixabayOsoby z różnych grup wiekowych wzięły udział w eksperymencie, w którym opuszkami palców miały wyczuć dwie znajdujące się dość blisko siebie igły. Starsi uczestnicy postrzegali te dwa punkty jako jeden, nawet jeśli igły znajdowały się dość daleko od siebie, tymczasem osoby młodsze rozróżniały je jako dwa odrębne punkty, co świadczy o osłabionej percepcji dotykowej seniorów. To zaburzone odczuwanie, którego doświadczają ludzie starsi, idzie w parze z przestrzennym wzmocnieniem aktywności mózgu, które określa się jako mechanizm kompensacyjny.

więcej »

Dłuższa nauka to lepsze zdrowie przez całe życie

fot. fancycrave1 from PixabayInwestowanie w edukację w nie tylko poszerza możliwości kariery i zapewnia wyższe wynagrodzenie, ale daje też pewne korzyści dla zdrowia i szans na długowieczność.

więcej »

Zdrowie mózgu w starszym wieku - ważna jest różnorodność podejmowanych działań

fot. Marjon Besteman-Horn from PixabayWraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.

więcej »

Nobel z Fizyki i Chemii 2019

fot. nobelprizemedicine.orgTegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki są James Peebles z Uniwersytetu w Princeton oraz Michel Mayor Uniwersytetu w Genewie i Didier Queloz z Uniwersytetu w genewie i Cambridge. Pierwszy z uczonych został wyróżniony za teoretyczne odkrycia w kosmologii, a dwóch pozostałych za odkrycie pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, która okrąża gwiazdę podobną do Słońca.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Akademia Pełni Życia EWST.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Aktywni 50+ Oferty pracy