Strona głównaEdukacjaPolacy o historii: chrzest Polski i odzyskanie niepodległości to najważniejsze wydarzenia

Polacy o historii: chrzest Polski i odzyskanie niepodległości to najważniejsze wydarzenia

Polacy deklarują większe zainteresowanie historią niż czynili to prawie 30 lat temu – wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. W rzeczywistości jednak znajomość konkretnych dat istotnych dla dziejów Polski jest obecnie mniejsza niż w roku 1987. Można przypuszczać, że deklaracje zainteresowania historią, mimo braku kompletnej wiedzy, wynikają współcześnie z poprawności społecznej oraz dostępu do nowych technologii, dzięki którym dat nie trzeba pamiętać, ponieważ w każdej chwili można sprawdzić datę dowolnego wydarzenia.
Polacy o historii: chrzest Polski i odzyskanie niepodległości to najważniejsze wydarzenia [© Marzky Ragsac Jr. - Fotolia.com] Trzy czwarte Polaków twierdzi, że interesuje się wiedzą o przeszłości co najmniej w stopniu średnim. Co czwarty badany (25%) ocenia swoje zainteresowanie jako bardzo duże lub duże. Przekonanie, że wiedza na temat przeszłości jest potrzebna współczesnemu człowiekowi, jest jeszcze bardziej powszechne (87%). Co dziewiąta osoba uważa wiedzę historyczną za niezbyt przydatną lub całkowicie zbędną (11%).

Najwięcej osób (70%) za kluczowe wydarzenie z sprzed 1918 roku uważa chrzest Polski. Niewątpliwie wpływ na ten wynik ma obchodzona w tym roku okrągła rocznica tego wydarzenia. Dużą rolę Polacy przypisują też , choć data jej uchwalenia jest poprawnie kojarzona tylko przez 13% dorosłych Polaków.

Nieco mniej niż połowa Polaków za najbardziej znaczące wydarzenie uważa bitwę pod Grunwaldem (44%). Rozbiory Polski, potop szwedzki czy inne wojny z XVII wieku są uważane za kluczowe dla losów Polski przez nie więcej niż 11% badanych. Można przypuszczać, że wynika to z niechęci do przypisywania największej wagi negatywnym aspektom historii Polski. Jednak również inne przedstawione w badaniu wydarzenia pozytywne (jak założenie uniwersytetu w Krakowie czy koronacje królów Polski) okazały się być rzadko traktowane jako przełomowe dla losów naszego kraju.

Za najważniejsze wydarzenie XX i XXI wieku ponad połowa Polaków (52%) uważa odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Drugi w hierarchii znajduje się wybór Karola Wojtyły na papieża (43%), natomiast odsetek wskazań na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (33%) jest niewiele wyższy od znaczenia nadawanego upadkowi komunizmu (30%).

Więcej niż co piąty badany (23%) uważa za najbardziej znaczący dla dziejów współczesnej Polski najazd Niemców 1 września 1939 roku. Nieco mniej, bo 15% Polaków wskazuje jako najważniejsze wydarzenie XX i XXI wieku powstanie „”. Podobny odsetek ankietowanych za takie wydarzenie uważa przystąpienie Polski do NATO (13%). Co dziesiąta osoba kluczową rolę nadaje zbrodni katyńskiej i rozmowom Okrągłego Stołu w 1989 roku (po 10%). Inne fakty z okresu II wojny światowej i historii PRL są znacznie rzadziej wymieniane jako najważniejsze dla dziejów Polski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy