Strona głównaEdukacjaNauka języków podczas gotowania?

Nauka języków podczas gotowania?

Jeżeli kiedykolwiek siedzieliście przy biurku ze słuchawkami na głowie, słuchając lektora wypowiadającego słowa w obcym języku, to nie jesteście wyjątkiem. Choć skuteczna, ta tradycyjna metoda nauki nowego języka może być czasami monotonna i nudna. Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli innowacyjny sposób nauki nowego języka: w czasie przygotowywania posiłków i gotowania.
Nauka języków podczas gotowania?

Opracowana przez językoznawców i informatyków z Uniwersytetu w Newcastle kuchnia podająca krok po kroku wskazówki kulinarne w języku francuskim może zwiększyć liczbę osób uczących się języków w Wlk. Brytanii.

Przepisy i wskazówki kulinarne dotyczące przygotowywania soczystych potraw, podawane są w czasie rzeczywistym w sposób podobny do tego, jaki jest wykorzystywany w systemie nawigacji satelitarnej (SatNAV). Naukowcy twierdzą, że technologia czujników ruchu w sprzęcie kuchennym i składniki pomagają użytkownikowi wykonywać niezbędne kroki zgodnie ze wskazówkami.

W kuchni znajduje się laptop lub tablet, za pomocą którego użytkownik wybiera francuski przepis, który chce przygotować. Czujniki cyfrowe wbudowane w sprzęt kuchenny, pojemniki na składniki i inny sprzęt komunikują się wówczas z komputerem, aby zapewnić prawidłowe wykonanie podawanych wskazówek w odpowiednim czasie lub poinformować użytkownika w przypadku pomyłki. Użytkownik może prosić o powtórzenie informacji lub ich przetłumaczenie na angielski.

"To naprawdę wprowadza na żywo obcą kulturę" - mówi Paul Seedhouse, profesor lingwistyki edukacyjnej i stosowanej na Uniwersytecie w Newcastle. "Uczniowie są w stanie uczyć się aspektów języka w czasie wykonywania konkretnego zadania, doświadczając jednocześnie kulturowego aspektu nauki gotowania francuskiej potrawy. Nie zrozumiesz niczego tak naprawdę, dopóki sam tego nie zrobisz, a jednym z powszechnych problemów wiążących się z nauczaniem języka w klasie jest często ćwiczenie języka przez uczniów miast rzeczywiste używanie go."

Głównym celem zespołu było zwiększenie przyjemności czerpanej z nauki nowego języka oraz podniesienie efektywności tej nauki. Dzięki skojarzeniu tego zadania z rozwijaniem jeszcze innej umiejętności życiowej, proces uczenia się zyskał również na edukacyjności - zdaniem naukowca.

Kuchnia bazuje na zademonstrowanej już technice podejścia zadaniowego do nauczania języków (TBLL), która to metoda polega na podawaniu uczniom, którzy mają wykonać pewne zadania, instrukcji w języku obcym. Technika ta okazała się skuteczna. Jednakże ten najnowszy schemat innowacyjny różni się od tradycyjnego podejścia TBLL pod tym względem, że nigdy wcześniej nie dotyczyło ono tak ważnej umiejętności życiowej, jaką jest gotowanie.

Szkoły, uczelnie wyższe, a nawet domy prywatne są docelowymi miejscami instalacji tych nowatorskich kuchni, które mogłyby wejść na rynek w grudniu 2012 r. Stołówka w Newcastle College w Wlk. Brytanii była miejscem pierwszego testu początkowej wersji tej technologii. Zespół opracował już serie przenośnych wersji kuchni, które są zabierane na objazdowe akcje promocyjne do szkół w północno-wschodniej części kraju.

Zespół z Uniwersytetu w Newcastle analizuje obecnie sposoby wprowadzenia na rynek tego produktu. Unijny grant w wysokości 400.000 został przyznany na opracowanie wersji angielskiej, fińskiej, hiszpańskiej, katalońskiej, niemieckiej i włoskiej. Naukowcy twierdzą, że cyfrowa kuchnia może zostać opracowana dla dowolnych języków i przepisów kulinarnych na świecie.

Wypowiadając się na temat innowacji, profesor Seedhouse z Wydziału Nauk Edukacyjnych, Komunikacyjnych i Językowych Uniwersytetu w Newcastle, który współkierował projektem wraz z profesorem Patrickiem Olivierem z Wydziału Informatyki Uniwersytetu w Newcastle, stwierdził: "Wedle międzynarodowych standardów Wlk. Brytania plasuje się na szarym końcu w tabeli, jeżeli chodzi o uczenie się języków - problem, który nieuchronnie ma swoje przełożenie ekonomiczne. Jesteśmy przekonani, że równoczesne rozwijanie umiejętności w zakresie języka i kuchni danego kraju pomoże odwrócić ten trend."

Więcej informacji:

Uniwersytet w Newcastle:


Newcastle College:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy