Strona głównaEdukacjaZimowy wypoczynek - czy znamy języki krajów do których jeździmy?

Zimowy wypoczynek - czy znamy języki krajów do których jeździmy?

Polska zima w tym roku nas nie rozpieszcza, jednak za granicą sezon narciarski jest bardzo udany. Z roku na rok coraz więcej Polaków wybiera zagraniczne stoki – głównie w Austrii i Włoszech. A jak ze znajomością języków krajów, do których jedziemy? Czy warto się nauczyć choć podstaw?
Zimowy wypoczynek - czy znamy języki krajów do których jeździmy? [© Tupungato - Fotolia.com] Od lat niezmiennie największą popularnością wśród zimowych zagranicznych kierunków cieszą się Włochy oraz Austria. Włoskie Alpy kuszą przede wszystkim rodziny z dziećmi, oferując profesjonalną infrastrukturę narciarską oraz wiele udogodnień i tras dla najmłodszych. Dobrze przygotowane stoki i wyciągi oraz nocne życie austriackich kurortów, przyciągają młodych ludzi organizujących wyjazdy w gronie znajomych. Ale czy decydując się na takie wyjazdy danego kraju?

Z niemieckim za pan brat?

Według danych GUS co piąty Polak uczy się języka niemieckiego. Niegdyś lingua franca Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej, obecnie jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej oraz jednym z języków roboczych Komisji Europejskiej. Choć w Polsce uważany raczej za język twardy, niemelodyjny i trudny do opanowania, trudno zaprzeczyć, że jego znajomość niesie wiele korzści. Jest on najczęściej używanym językiem ojczystym w Unii Europejskiej oraz językiem urzędowym aż 5 państw w Europie (, Austria, Szwajcaria, Lichtenstein, Szwajcaria oraz Luksemburg). Na co dzień posługuje się nim blisko 100 mln ludzi.

Włoskie la dolce vita

Niewiele ponad 1 procent mieszkańców naszego kraju zna włoski. Język należący do grupy języków romańskich, charakteryzuje się intuicyjną wymową i łatwą gramatyką. Ponad 60 mln ludzi posługuje się tym językiem, a pod względem liczby użytkowników zajmuje on 23 miejsce na świecie. Poza Włochami jest językiem urzędowym również w San Marino, Watykanie, Szwajcarii oraz na Istrii, należącej do Chorwacji i Słowenii. Włoski, na pozór zupełne przeciwieństwo niemieckiego, jest językiem bardzo melodyjnym i miłym dla ucha. Choć nadal mało popularny, w Polsce znalazł już swoich miłośników. Dzięki znajomości tego języka można zgłębić niezwykle bogatą kulturę oraz lepiej zrozumieć włoski styl życia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy