Strona głównaEdukacjaWyższa edukacja oznacza wolniejsze starzenie się mózgu

Wyższa edukacja oznacza wolniejsze starzenie się mózgu

Dobra edukacja to nie tylko większe szanse na udaną karierę i rozwój osobowości, ale również pozytywny wpływ na nasze mózgi, gdy się starzejemy, mówią eksperci z Uniwersytetu w Zurychu.
Wyższa edukacja oznacza wolniejsze starzenie się mózgu [fot. jswashburn from Pixabay]
Przez siedem lat monitorowano dwustu seniorów. Uczestnicy badania nie cierpieli na , mieli przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencję i prowadzili aktywne życie społeczne. Byli regularnie badani neuroanatomicznie i neuropsychologicznie za pomocą rezonansu magnetycznego. Jak się okazało, edukacja akademicka oznaczała mniejszą degenerację mózgu związaną z wiekiem.

Stan mózgu oceniono na podstawie luk i hiperintensywności istoty białej. Te procesy degeneracyjne na obrazach cyfrowych są widziane jako „czarne dziury" i „białe plamy". Ich przyczyny jeszcze nie są jasne, ale wiadomo, że mogą mieć związek z małymi, niezauważonymi zaburzeniami w mózgu, zmniejszonym przepływem krwi lub utratą szlaków nerwowych bądź neuronów. Może to ograniczyć wydajność , w szczególności gdy degeneracja oddziałuje na kluczowe obszary mózgu.

Jak się okazało, w ciągu siedmiu lat seniorzy z akademickim cechowali się niższymi objawami typowymi dla zwyrodnienia mózgu. - Co więcej, osoby po studiach szybciej i dokładniej przetwarzały informacje - na przykład podczas dopasowywania wzorów liter czy cyfr. Osłabienie wydajności przetwarzania umysłowego było u nich średnio niższe - mówi Isabel Hotz, współautorka badań.

To kolejne odkrycia, które pokrywają się z wcześniejszymi ustaleniami co do pozytywnego wpływu edukacji na . Wcześniejsze testy pokazały też, że szybkość przetwarzania intelektualnego zależy od integralności sieci neuronowych w mózgu. Jeśli one zostaną zostaną naruszone, prędkość przetwarzania spada.

Jakkolwiek nie dowiedziono związku przyczynowego między edukacją i zmniejszoną degeneracją mózgu, jest on prawdopodobny. - Podejrzewamy, że wysoki poziom edukacji prowadzi do poprawy działania sieci neuronowych i poznawczych w ciągu życia ludzi, i że „gromadzi rezerwy". Na starość ich mózgi są w stanie lepiej zrekompensować wszelkie występujące zaburzenia - mówi neuropsycholog Lutz Jäncke. Możliwe też, że wyższa aktywność mózgu w starszym wieku oznacza mniejszą podatność na procesy degeneracyjne, dodaje neuropsycholog.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy