Strona głównaEdukacjaUcz się języków obcych. To eliksir młodości dla mózgu

Ucz się języków obcych. To eliksir młodości dla mózgu

Kolejni eksperci wskazują, że znajomość języka obcego to skuteczny sposób na zachowanie młodości umysłu. Kanadyjczycy przekonują, że bilingwizm stanowi eliksir poznawczej młodości.
Ucz się języków obcych. To eliksir młodości dla mózgu [© Cybrain - Fotolia.com] Badacze z Uniwersyteckiego Instytutu Geriatrii w Montrealu informują, że mózgi starszych ludzi zdolnych mówić dwoma językami działają podobnie jak mózgi osób młodszych i są bardziej skuteczne. może modelować mózg tak, że zużywana jest jedynie energia niezbędna do wykonywania określonych zadań oraz unika się niepotrzebnego wykorzystania zasobów. Co więcej, dzięki biligwizmowi można chronić obszary mózgu, które są bardziej podatne na .

W kanadyjskich badaniach wzięli udział ludzie starsi władający jednym lub dwoma językami, którzy zostali poddani testom - badania obejmowały m. in. umiejętność skupienia się na informacjach wizualnych i ignorowania tych przestrzennych. W trakcie eksperymentu aktywność mózgu uczestników była sprawdzana za pomocą badań MRI (rezonansu magnetycznego).

Okazało się, że mózgi dwujęzycznych seniorów cechowały się większą sprawnością. Dostrzeżono, że u osób znających jeden język określone zadanie oznaczało aktywację szerszej sieci mózgu charakteryzującej się wieloma połączeniami w płatach czołowych, które ti połączenia obejmowały obszary związane z wizualnymi i mechanicznymi funkcjami. W mózgu pacjentów dwujęzycznych to samo zadanie oznaczało aktywację mniejszego obszaru, w tym działanie znajdującego się w tylnej części mózgu regionu odpowiadajacego jedynie za informację wizualną.

W efekcie dowiedziono, że ludzie znający jeden język potrzebują aktywacji znaczniejszych obszarów mózgu do wykonania danego zadania. Mózgi ludzi dwujęzycznych są bardziej efektywne, ponieważ mają bardziej scentralizowane i wyspecjalizowane połączenia funkcjonalne, a to oznacza oszczędność zasobów. Szczególnie ochrona przednich regionów mózgu oznacza łatwiejsze , bo to te części są bardziej podatne na starzenie się. Odkrycia wskazują też prawdopodobną przyczynę późniejszego występowania ewentualnych objawów demencji u ludzi dwujęzycznych.

O badaniach można przeczytać w Journal of Neurolinguistics.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:38:06, 23-01-2017 ~gość: 91.205.90.xxx

    Bo to prawda! Nie czuję się seniorką, bo mam dopiero 55 lat, ale staram się cały czas robić coś nowego, co będzie mnie rozwijać. Ostatnio zapisałam się z koleżanką na kurs angielskiego do Empik School do grupy, gdzie są sami ludzie 50+. Bardzo fajna sprawa! Pracowicie spędzamy czas, a wieczorami, raz w tygodniu chodzimy grupą na potańcówki.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy