Strona głównaEdukacjaNobel z fizyki 2015 za badania nad neutrinami

Nobel z fizyki 2015 za badania nad neutrinami

Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Takaaki Kajita oraz Arthur B. za „odkrycie oscylacji neutrin, które pokazuje, że neutrina mają masę.
Nobel z fizyki 2015 za badania nad neutrinami [fot. nobelprize.org] Badania wspomnianych uczonych miały kluczowe znaczenie dla realizacji eksperymentów, które doprowadziły do wniosków, że neutrina mają masę. „Odkrycia te zmieniły nasze rozumienie najgłębszego funkcjonowania materii i może okazać się kluczowe dla naszego widzenia świata", czytamy w ogłoszeniu Komitetu Noblowskiego.

Neutrina są czasteczkami o zerowym ładunku elektrycznym i dlatego trudno je wykrywać. Ich oscylacja (tj. zmiana z elektronowych w mionowe i taonowe) oznacza, że mają masę, co przez lata było negowane.

Neutrina zadziwiały fizyków i przez dziesięciolecia pytania o ich naturę pozostawały bez odowiedzi. W porównaniu do obliczeń teoretycznych liczba tych cząsteczek w pomiarach wykonywanych na Ziemi różniła sie o około dwie trzecie. Teraz dwa eksperymenty dowiodły, że neutrina nie zanikają, ale zmieniają swoją „tożsamość".

Kilkanaście lat temu Takaaki Kajita zaprezentował odkrycie, że neutrina z atmosfery zmieniają „tożsamości" przed znalezieniem się w detektorze Super-Kamiokande (zbudowanym w Japonii). Natomiast kanadyjska grupa badawcza Arthura B. McDonald wykazała, że neutrina ze Słońca nie znikały w drodze do Ziemi, ale zmieniały swoją „tożsamość".

„Nagrodzone Noblem odkrycia przyniosły istotne wejrzenie w świat neutrin. Po fotonach, cząstkach światła, neutrina są najliczniejsze w całym kosmosie. Ziemia jest przez nie stale bombardowana. Wiele neutrin tworzony się w reakcjach między promieniowaniem kosmicznym i atmosfery ziemskiej. Inne są produkowane w reakcjach jądrowych wewnątrz Słońca. Tysiące miliardów neutrin przepływają przez nasze ciała każdej sekundy. Prawie nic może powstrzymać ich przechodzenia. Neutrina to najbardziej nieuchwytne cząstki elementarne natury", czytamy w informacji Komitetu Noblowskiego.

„Trwają eksperymenty w celu uchwycenia neutrin i zbadania ich właściwości. Oczekuje się, że nowe odkrycia zmienią naszą obecną wiedzę na temat historii, struktury i przyszłych losów wszechświata", pisze Komitet.

W zdobyli Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie diod emitujących niebieskie światło (LED) - nowego źródła energooszczędnego światła

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy