Strona głównaEdukacjaNobel z chemii 2020 za "nożyczki genetyczne"

Nobel z chemii 2020 za "nożyczki genetyczne"

Tegorocznego Nobla w dziedzinie chemii zdobyły Emmanuelle Charpentier oraz Jennifer A. Doudna "za opracowanie metody edycji genomu".
Nobel z chemii 2020 za "nożyczki genetyczne" [fot. noble prize]
Badaczki odkryły jedno z najskuteczniejszych narzędzi technologii genowej: ‘nożyczki genetyczne' CRISPR / Cas9. Korzystając z nich, można z niezwykle wysoką precyzją zmieniać DNA zwierząt, roślin i mikroorganizmów. Wywarło to rewolucyjny wpływ na nauki przyrodnicze, na nowe , a może także szanse na leczenia chorób dziedzicznych.

Naukowcy muszą modyfikować geny w komórkach, jeśli chcą poznać wewnętrzne mechanizmy życiowe. Kiedyś była to praca bardzo trudna, czasochłonna, a czasem niemożliwa. Teraz, dzięki zastosowaniu nożyczek genetycznych CRISPR / Cas9, można zmienić kod w ciągu kilku tygodni.

- To narzędzie genetyczne ma ogromną moc, która oddziałuje na nas wszystkich. Nie tylko zrewolucjonizowało podstawy nauki naukę, ale także zaowocowało innowacyjnymi ‘uprawami' i przyniesie przełomowe metody leczenia - mówi Claes Gustafsson, przewodniczący w dziedzinie chemii.

Jak to nierzadko ma miejsce w nauce, odkrycie ‘genetycznych nożyczek' było nieoczekiwane. Podczas badań nad Streptococcus pyogenes (bakteriami wywołującymi wiele różnych chorób) Emmanuelle Charpentier odkryła nieznaną wcześniej cząsteczkę tracrRNA. Jej praca pokazała, że cząstka ta stanowi część pierwotnego układu odpornościowego bakterii, CRISPR / Cas, który ‘rozbraja' wirusy, rozszczepiając ich DNA.

Charpentier opublikowała swoje ustalenia w 2011 roku i rozpoczęła współpracę z Jennifer Doudna, uczoną z zakresu biochemii, z ogromną wiedzą na temat RNA. Wspólnie odtworzyły nożyczki genetyczne bakterii w probówce i uprościły składniki molekularne tego narzędzia, aby było łatwiejsze w użyciu.

W przełomowym eksperymencie badaczki przeprogramowały ‘genetyczne nożyczki'. W naturalnej postaci nożyczki rozpoznają DNA wirusów, ale uczone ustaliły, że można je kontrolować tak, aby przeciąć dowolną cząsteczkę DNA w określonym miejscu. Tam, gdzie DNA jest ‘przekrojone', łatwo jest przepisać kod życia.

Od czasu, kiedy laureatki odkryły nożyczki genetyczne CRISPR / Cas9 w 2012 roku, użycie tego narzędzia jest szerokie. Przyczyniło się do wielu ważnych odkryć, np. badaczom roślin udało się opracować rośliny odporne na pleśń, szkodniki i suszę. W medycynie trwają badania kliniczne w zakresie nowych terapii przeciwnowotworowych i uważa się, że wkrótce będzie można wyleczyć choroby dziedziczne. Te genetyczne nożyce przeniosły nauki przyrodnicze w nową epokę i przynoszą ludzkości ogromne korzyści, oceniają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy