Strona głównaEdukacjaNobel z chemii 2018 - za wykorzystanie zasad ewolucji w badaniach chmicznych

Nobel z chemii 2018 - za wykorzystanie zasad ewolucji w badaniach chmicznych

Tegoroczną Nagrodę Nobla w Dziedzinie Chemii otrzymali Frances H. Arnold, Gregory P. Winter i George P. Smith - uhonorowano ich za wykorzystanie zasad eweolucji w badaniach chemicznych, które doprowadziły do opracowania leków nowej generacji.
Nobel z chemii 2018 - za wykorzystanie zasad ewolucji w badaniach chmicznych [fot. Nobel Prize]
Połowa kwoty 9 milionów koron trafi do prof. F. Arnold z California Institute of Technology za ukierunkowanie ewolucji enzymów, a drugą połową podzielą się G. P. Winter z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge i George P. Smith z University of Missouri za „prezentacją fagową peptydów i przeciwciał".

Jak czytamy w oświadczeniu Komitetu Noblowskiego, moc ewolucji ujawia się w różnorodności życia. Tegoroczni laureaci roku wykorzystali zdobycze ewolucji i użyli ich do celów, które przynoszą ludzkości największe korzyści. Enzymy produkowane poprzez ukierunkowaną ewolucję są wykorzystywane do produkcji wielu rzeczy, od biopaliw po farmaceutyki. Przeciwciała otrzymane za pomocą metody o nazwie prezentacja fagowa mogą zwalczać choroby autoimmunologiczne, a w niektórych przypadkach leczyć metastatycznego raka (tj. takiego, który się przerzuca).

Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskazuje, że od pierwszych zarodków życia powstałych około 3,7 miliarda lat temu, prawie każda szczelina na Ziemi wypełniła się różnymi organizmami. Życie dotarło do gorących źródeł, głębi oceanów i suchych pustyń, a wszystko ze względu na to, że ewolucja rozstrzygnęła wiele problemów związanych z rekacjami chemicznymi. Białka, które stanowią „biologiczne narzędzia chemiczne", zostały zoptymalizowane, zmodyfikowane i odnowione, stając się niezwykłą różnorodnością.

Tegoroczni laureaci zainspirowali się mocą ewolucji i zastosowali te same zasady, czyli zmianę genetyczną i selekcję w celu stworzenia białek, które rozwiązują problemy mające zwiazek z reakcjami chemicznymi u ludzi.

Frances H. Arnold przeprowadziła w 1993 roku pierwszą ukierunkowaną ewolucję enzymów, które są białkami katalizującymi reakcje chemiczne. Od tego czasu udoskonaliła metody, które stały się dzisiaj standardowymi w wytwarzaniu nowych katalizatorów. Umożliwia to bardziej przyjazne dla środowiska wytwarzanie substancji chemicznych, takich jak farmaceutyki, oraz produkcję paliw odnawialnych, co wpływa na ekologię transportu.

George P. Smith w 1985 roku opracował metodę o nazwie prezentacja fagowa, w której bakteriofag (wirus infekujący bakterie) może być wykorzystany do utworzenia nowych białek. Gregory Winter użył tego mechanizmu do ukierunkowanej ewolucji przeciwciał, co pozwoliło na opracowanie nowych leków. Jeden z tych farmaceutyków, to zatwierdzony w 2002 roku adalimumab, który jest zapisywany pacjentom z , i nieswoistymi stanami zapalnymi jelit. Metoda ta pozwala tez na wytoworzenie przeciwciał, które mogą wspomagać leczenie chorób autoimmunologicznych i metastatycznego .



Na podstawie:

laureatami zostali: Jacques Dubochet Joachim Frank oraz Richard Henderson. Naukowcy opracowali technologię, która pozwoliła na obrazowanie cząstek biologicznych w bardzo dużej rozdzielczości.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy