Strona głównaEdukacjaNobel z chemii 2015 za badania mechanizmów naprawy DNA

Nobel z chemii 2015 za badania mechanizmów naprawy DNA

Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar - oto naukowcy nagrodzeni tegorocznym Noblem z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA.
Nobel z chemii 2015 za badania mechanizmów naprawy DNA [fot. nobelprize.org] Uczeni na poziomie molekularnym odwzorowali , w jaki sposób komórki naprawiają uszkodzone DNA i chronią informację genetyczną. Ich praca dała podstawową wiedzę na temat tego, jak żyjąca komórka funkcjonuje, co może być wykorzystywane np. w opracowywaniu nowych terapii różnych chorób, w tym raka.

„Każdego dnia nasze DNA jest uszkodzane w wyniku promieniowania UV, wolnych rodników i innych substancji raktwórczych, ale nawet bez takich ataków z zewnątrz cząsteczka DNA jest niestabilna. Codziennie ma miejsce tysiące samorzutnych zmian w genomie komórki. Ponadto uszkodzenie może powstać, kiedy DNA jest kopiowane podczas podziału komórki, a proces ten występuje kilka milionów razy dziennie w organizmie człowieka", czytamy w komunikacie prasowym Komitetu Noblowskiego. Nasz materiał genetyczny nie rozpada się w kompletny chaos chemicznego tylko dlatego, że szereg układów molekularnych stale monitoruje i naprawia DNA. Nagrodzeni badacze sporządzili plan systemów naprawy DNA na poziomie molekularnym.

Kilkadziesiąt lat temu sądzono, że DNA jest bardzo stabilny, ale potem Tomas Lindahl wykazał, że rozpada się w tempie, które powinno uniemożliwić rozwój życia na Ziemi. Ta obserwacja ukierunkowała jego kolejne badania, dzięki którym odkrył molekularny mechanizm naprawy przez wycinanie zasady (base excision repair, BER), które stale przeciwdziała rozpadowi naszego DNA.

„Aziz Sancar zmapował naprawę przez wycięcie nukleotydu (nucleotide excision repair, NER), mechanizm używany przez komórki do naprawy uszkodzenia DNA poprzez promieniowanie UV. U ludzi rodzących się z wadami tego systemu naprawy rozwinie się , jeśli będą oni narażeni na działanie promieni słonecznych. Komórka wykorzystuje również NER do korygowania wad wywołane m. in. przez substancje mutagenne."

„Paul Modrich zademonstrował, w jaki sposób komórka koryguje błędy, które występują podczas replikacji DNA przy podziale komórki. Mechanizm ten około tysiąckrotnie zmniejsza częstotliwość błędów w czasie replikacji DNA. Wrodzone wady tego mechanizmu sprzyjają np. dziedzicznej formie ."

: Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner. Wyróżniono ich za stworzenie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy