Strona głównaEdukacjaNobel z Fizyki 2016 - za odkrycia w dziedzinie topologicznych przejść fazowych

Nobel z Fizyki 2016 - za odkrycia w dziedzinie topologicznych przejść fazowych

W tym roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki trzem osobom. Połowę przewidzianej kwoty otrzyma David J. Thouless z Uniwersytetu w Waszyngtonie, drugą połowę zaś podzielą między sobą F. Duncan M. Haldane z Uniwersytetu Princeton oraz J. Michael Kosterlitz z Uniwersytetu Browna.
Tegoroczni laureaci zostali nagrodzeni „za odkrycia w dziedzinie topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii".

fot. Nobel Prize„Tegoroczni laureaci otworzyli drzwi do nieznanego świata, w którym materia może przyjmować dziwne stany. Użyli zaawansowanych metod matematycznych do zbadania nietypowych faz lub stanów materii, takich jak nadprzewodniki, nadpłynności, czy cienkie warstwy magnetyczne. Dzięki ich pionierskiej pracy tropi się teraz nowe i egzotyczne fazy materii. Wielu ludzi ma nadzieją na przyszłe zastosowania zarówno w materiałoznawstwie, jak i i elektronice", czytamy w komunikacie Komitetu Noblowskiego.

„Zastosowanie koncepcji topologicznych przez trzech laureatów w fizyce było decydujące dla ich odkryć. Topologia jest gałęzią matematyki, która opisuje właściwości zmieniające się jedynie stopniowo. Wykorzystanie topologii jako narzędzia pozwoliło zadziwiać ekspertów. Na początku 1970 roku Michael Kosterlitz i David Thouless obalili dotychczasową teorię, że nadprzewodnictwo lub napłynność nie może występować w cienkich warstwach. Wykazali oni, że nadprzewodnictwo mogłyby wystąpić w niskich temperaturach, a także wyjaśnili mechanizm przejścia fazowego, który sprawia, że nadprzewodnictwo znika przy wyższych temperaturach", wyjaśniają członkowie Karolinska Institutet.

W kolejnych latach Thouless przeprowadził dodaktowe eksperymenty z bardzo cienkimi warstwami przewodzącymi, zaś Duncan Haldane wykorzystał koncepcje topologiczne do zrozumienia właściwości łańcuchów małych magnesów.

Jak uważają eksperci, opisywane odkrycia dały nowe możliwości badawcze w dziedzinie fizyki materii skondensowanej, a także mogą mieć znaczenie dla rowoju elektroniki i nadprzewodników i w komputerach kwantowych.

W otrzymali Takaaki Kajita oraz Arthur B. za „odkrycie oscylacji neutrin, które pokazuje, że neutrina mają masę".

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy