Strona głównaEdukacjaNobel w dziedzinie chemii 2014 za mikroskop fluorescencyjny

Nobel w dziedzinie chemii 2014 za mikroskop fluorescencyjny

Tegoroczni laureaci nagrody Nobla w dziedzinie chemii to: Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner. Wyróżniono ich za stworzenie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Nobel w dziedzinie chemii 2014 za mikroskop fluorescencyjny [fot. nobelprize.org] „Od dłuższego czasu mikroskopia optyczna była wstrzymywana z powodu założonego ograniczenia: takiego, że nie uzyska się lepszej rozdzielczość niż połowa długości fali światła. Dzięki cząsteczkom fluorescencyjnym Laureaci Nobla w dziedzinie chemii 2014 genialnie obeszli to ograniczenie. Ich przełomowa praca wprowadziła mikroskopię optyczną w nanowymiar", czytamy w oświadczeniu Komitetu Noblowskiego.

„Dzięki nanoskopii naukowcy obserwują drogę poszczególnych cząsteczek wewnątrz komórek. Mogą zobaczyć, jak cząsteczki tworzą synapsy pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu; mogą śledzić akumulację białek związanych z rozwojem , i choroby Huntingtona, śledzą poszczególne białka w zapłodnionych komórkach jajowych, które ulegają podziałom i stają się zarodkami", wyjaśniają eksperci.

Wydawało się, że w 1873 roku Ernst Abbe ustanowił fizyczną granicę dla maksymalnej rozdzielczości tradycyjnej mikroskopii optycznej: jego zdaniem nie mogła stać się dokładniejsza niż 0,2 mikrometra. Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner obeszli to ograniczenie i dzięki nim można mieć wgląd w nanoświat, tłumaczyli członkowie Komitetu Noblowskiego.

„Dziś nanoskopia jest używana na całym świecie i codziennie zbierana jest nowa wiedza z najwyższą korzyścią dla ludzkości", napisano w oświadczeniu.

Eric Betzig urodził się w 1960 roku w Ann Arbor (USA). Pracuje dla Instytutu Medycznego Howarda Hughesa (Howard Hughes Medical Institute) w Ashburn w USA.

Stefan W. Hell urodził się w 1962 roku w Arad (Rumunia). Pracuje w Max-Planck-Institut für biophysikalische Chemie w Getyndze oraz w Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu.

William E. Moerner urodził się w 1953 roku w Pleasanton (USA). Jest profesorem Stanford University.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć