Strona głównaEdukacjaNasz mózg jest znacznie potężniejszy niż sądzono. Zapamiętuje znacznie więcej

Nasz mózg jest znacznie potężniejszy niż sądzono. Zapamiętuje znacznie więcej

Nasza pamięć jest dziesięć razy potężniejsza niż uważano.
Nasz mózg jest znacznie potężniejszy niż sądzono. Zapamiętuje znacznie więcej [© Kirsty Pargeter - Fotolia.com] Zdolność mózgu do przechowywania informacji może być dziesięć razy większa niż wcześniej sądzono. Uczeni z Salk Institute for Biological Studies w La Jolla i University of Texas w Austin odkryli, dlaczego nasz mózg może być tak wydajny przy wydatkowaniu tak niewielkiej ilości energii.

Badacze ustalili, jak działa mechanizm, poprzez który neurony hipokampa osiągają wysoką wydajność przy użyciu niewielkiej ilości .

W ramach badań naukowcy zbudowali dwa trójwymiarowe modele hipokampa, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Pierwszy o normalnej wielkości, drugi - nano-cząsteczkowy. Doświadczenie wykazało, że wymiary synaps (połączeń między neuronami) różnią się między sobą w niewielkim stopniu i tworzą kilkadziesiąt kategorii. Wcześniej zaś sądzono, że jest ich mniej.

Biorąc to pod uwagę obliczono, że ilość formatów synaps odpowiada w przybliżeniu 4,7 bitów informacji. Wcześniej uważano, że w hipokampie daje się przechowywać tylko jeden lub dwa bity krótko- i długoterminowej.

Odkrycie może stanowić wyjaśnienie zaskakującej wydajności mózgu. Mózg dorosłego generuje tylko około 20 watów mocy ciągłej, co jest odpowiednikiem energii zużywanej przez bardzo słabą żarówkę. Uczeni sądzą, że ich odkrycie może znacznie ułatwić zbudowania o bardzo dużej precyzji działania przy jednoczesnym niskim zużyciu energii.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć