Strona głównaEdukacjaKreatywności da się nauczyć. Zobacz, jak to zrobić

Kreatywności da się nauczyć. Zobacz, jak to zrobić

Kreatywność to słowo, które ciągle zyskuje na popularności. Zewsząd słyszymy, że potrzeba jej, by móc liczyć na sukcesy zawodowe czy nawet pomyślność każdego naszego przedsięwzięcia. Tymczasem w rodzimych warunkach o kreatywność dość trudno, bo nasze szkoły jej nie uczyły (a i dziś robią to nieliczne), a poza tym to w ogóle dosyć nowa dla nas koncepcja i jako pracodawcy oraz pracownicy od niedawna się jej uczymy. Można ją jednak wypracować - sprawdź, jak tego dokonać.
Kreatywności da się nauczyć. Zobacz, jak to zrobić [fot. dragonstock - Fotolia.com] Porzuć o sobie samym/samej

Przede wszystkim warto nieco zmodyfikować ocenę samego/j siebie. Od najmłodszych lat wraz z poznawaniem świata budujemy naszą osobowość i w efekcie w dorosłym wieku mamy już o swoim charakterze, możliwościach, zdolnościach jasno sprecyzowane opinie. A jeśli się mylimy? Jeśli nasze oceny są stereotypowe i od dłuższego czasu ich nie weryfikowaliśmy? Nie warto sobie wmawiać braku kreatywności. Wypowiadane w duchu zdania typu: „nigdy nie miałem/a ", czy „nie umiem " nie muszą być odzwierciedleniem prawdy o naszych umiejętnościach, a utwierdzają jedynie w przekonaniu o braku oryginalności naszych idei i nie skłaniają do żadnych zmian.

Czerp z dobrych przykładów

Internet jest świetnym narzędziem ku temu - sprawdź, co piszą na swoich stronach i blogach wybitni ludzie z Twojej dziedziny. Jakie mają pomysły, jak do nich przekonują, jak je uzasadniają. Być może z zadowoleniem stwierdzisz, że myślałeś/aś podobnie na jakiś temat, albo wyrażone przez nich idee podsuną Ci nową, ciekawą koncepcję.

Nie jest prawdą, że kreatywne inicjatywy powstają w próżni - zwykle mają jakąś określoną podstawę merytoryczną, a na taką składają się: ciągłe dyskusje, bycie na bieżąco i z klasycznymi, i z nowymi trendami, a także inspirowanie się istniejącymi już propozycjami.

Wymyślaj, wymyślaj, wymyślaj

Myśląc o swoich zadaniach w pracy i w domu szukaj różnych rozwiązań, twórz nowe ujęcia, kreuj kolejne zamysły. I nie poddawaj się w „produkowaniu" idei. A to z tego prostego powodu, że ich ilość przełoży się na liczbę tych o wysokiej jakości. Zastanów się - Picasso jest autorem ponad 20 tysięcy prac, a Aleksander Dumas ma na swym koncie ponad 270 tekstów. Przy takiej ilości dzieł te uznane za wybitne są w znacznej mniejszości... trzeba więc próbować, próbować i próbować, by któryś z pomysłów okazał się tym „trafionym w dziesiątkę".

Łącz to, co ze sobą niezwiązane

Oto przykład - filozofia i Internet wydają się odległymi dziedzinami, a jednak coraz większą popularnością cieszy się filozoficzny namysł nad tym, co wirtualne, co dostępne jedynie online. Także interdyscyplinarne studia, instytuty, inicjatywy odznaczają się rosnącym zainteresowaniem.
Prawdziwie kreatywne idee zradzają się z niestandardowych skojarzeń, nie ograniczaj się więc do jednej dyscypliny - do nowych pomysłów wykorzystuj swoje różne , doświadczenia, aktywności.

Doświadczaj

Im więcej rzeczy masz okazję poznać i im częściej znajdujesz się w nowych sytuacjach, tym łatwiej jest Ci kojarzyć różne zjawiska czy koncepcje. Nie musi to być od razy skok na bungee czy lot balonem (choć również polecamy!), ale warto odchodzić od komputera, na ile się da - poleca się dbanie o kontakty z ludźmi, częste przebywanie na łonie natury, poznawanie nowych miejsc, etc.

Miej przed oczami cel, nie rozwiązanie

Cel możesz osiągnąć na różne sposoby, więc jeśli najbardziej oczywiste rozwiązanie jest trudne, trzeba zastanowić się, jak je obejść, jak znaleźć inne. Jednym z przykładów tego rodzaju postępowania może być powszechne wprowadzenie w najpopularniejszych restauracjach sposobów umilania czekania na stolik. Klienci bardzo irytowali się z powodu konieczności czekania na wolne miejsce, a nie można było tego uniknąć ze względu na dużą liczbę konsumentów i nie dało się już rozbudowywać tych restauracji. Wymyślono więc oferowanie miejsc przy barze, gdzie można było napić się drinka i przejrzeć menu. Jakkolwiek nie skrócono czasu oczekiwania, osiągnięto główny cel - klienci przestali się skarżyć, bo już się nie nudzili.

Relaksuj się

To wbrew pozorom nie jest łatwą rzeczą, jeśli ma się wymagającą pracę i dużo obowiązków domowych. Tymczasem, aby umysł był najbardziej produktywny, trzeba z jednej strony go stymulować (wspomnianym w jednym z poprzednich punktów doświadczaniem), z drugiej natomiast - umiejętnie wyciszać. Znajdź miejsce, w którym czujesz się , a zauważysz, ze po spędzeniu w nim kilku chwil, Twoja głowa będzie pracowała znacznie intensywniej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy