Strona głównaEdukacjaFilozofia trafi do szkół

Filozofia trafi do szkół

W liceach w całym kraju będą realizowane zajęcia z filozofii. Nowy program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klasach w szkołach w całym kraju. Program ma zachęcić akademików do nauczania filozofii w szkołach i zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
Filozofia trafi do szkół [©  gmoulart - Fotolia.com] Wsparcie nauczania to jeden z priorytetów minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Pomysł programu pojawił się w 2014 r., podczas Okrągłego Stołu Humanistyki, na którym spotkali się przedstawiciele resortu nauki i środowiska akademickiego.

– Filozofia to nie tylko wykłady z jej historii – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Edukacja filozoficzna to przede wszystkim zajęcia rozwijające umiejętności związane z argumentowaniem, krytycznym, samodzielnym myśleniem i logiką – podkreśla minister nauki.

W ramach planowanej edukacji filozoficznej nauczyciele akademiccy z kilkunastu jednostek naukowych, wyłonionych w konkursie, poprowadzą zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Program zakłada, że uczelnia nawiąże współpracę ze szkołami, które będą chciały wziąć w nim udział. Zajęcia z filozofii będą
dobrowolne.

Jak pokazują badania, filozofia korzystnie wpływa na ogólny rozwój uczniów. Ci, którzy mieli w szkołach filozofię, lepiej niż pozostali wyrażają swoje myśli, prowadzą dyskusję i argumentują swoje poglądy. Program edukacji filozoficznej to nie tylko pierwszy krok do szerszego wprowadzenia filozofii w liceach. Nowy program zakłada także podniesienie kompetencji nauczycieli. Nauczyciele liceów będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się temu, jak wygląda praktyczne nauczanie filozofii i wykorzystanie metody z zajęć na innych szkolnych przedmiotach. Pracownicy przekonają się z kolei, jak przebiega nauka w szkołach i jakie umiejętności trzeba wykształcić w przyszłych .

Pilotaż programu edukacji filozoficznej ma wystartować w 2016 r. Szacowany budżet programu to 3 mln zł – środki na realizację będą pochodzić z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Początkowy zakres pilotażu to trwające 60 godzin zajęcia dla 1000 klas w całej Polsce. Naukowcy na realizację projektu otrzymywaliby w drodze konkursu granty w wysokości do 200 tys. zł.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy