Strona głównaEdukacjaDruga młodość osób dojrzałych żyjących z HIV. Warsztaty dla seniorów

Druga młodość osób dojrzałych żyjących z HIV. Warsztaty dla seniorów

W sobotę 24 stycznia rozpoczynie się w Warszawie roczny cykl wykładów i warsztatów adresowanych do osób seropozytywnych po 50. roku życiu. Osoby żyjące z HIV będą mogły dowiedzieć się, jak przeżywać drugą młodość mądrze i świadomie. Miejsce zajęć nie jest przypadkowe. W województwie mazowieckim z HIV żyje najwięcej osób.
Druga młodość osób dojrzałych żyjących z HIV. Warsztaty dla seniorów [fot. Pozytywnie otwarci] Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in. o seksualności kobiet i mężczyzn wieku średniego, ryzykownych zachowaniach, leczeniu antyretrowirusowym, chorobach współistniejących, możliwościach rozwoju i realizowania się pomimo , ogólnych zaleceniach żywieniowych oraz aktywności fizycznej, a także o tym, jak polepszyć swoją sytuację materialną i bytową.

Zdaniem ekspertów z Ogólnopolskiej Sieci Osób Żyjących z „Sieć Plus”, osoby zakażone HIV mają takie samo prawo do przeżywania swojej drugiej młodości jak osoby zdrowe, ale ze względu na swój status serologiczny, powinny być bardziej uważne i świadome. Mają temu służyć rozpoczynające się właśnie warsztaty. Miejsce zajęć też nie jest przypadkowe. W województwie mazowieckim z HIV żyje najwięcej osób. Środki na realizację programu przygotowanego przez „Sieć Plus,” pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Pierwszy wykład będzie dotyczył seksualności osób po 50 roku życia. Podczas dwóch kolejnych spotkań eksperci z „Sieci Plus” opowiedzą o ryzykownych zachowaniach i zakażeniu oraz HCV, profilaktyce, ale również i o tym, jak dbać o długi, szczęśliwy związek. Na czwartej sesji zostanie omówiony temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz problemów związanych z zakażeniem (mniejsza odporność oraz choroby współistniejące). Kolejne spotkania będą poświęcone zagadnieniom dotyczącym jakości życia osób po pięćdziesiątce, leczeniu, sytuacji psychospołecznej, różnym sposobom na spędzanie wolnego czasu, podczas leczenia ARV i aktywności fizycznej. Zaplanowano też cykl treningów na koncentrację, spostrzegawczość i pamięć.

Wszystkie zajęcia będą się odbywać w soboty o godz. 14:00. Stowarzyszenie „Sieć Plus” zaprasza na pierwsze warsztaty, które odbędą się już 24 stycznia oraz na następne: 21 lutego, 21 marca, 25 kwietnia, 23 maja, 27 czerwca, 25 lipca, 29 sierpnia, 26 września, 24 października, 21 listopada oraz 19 grudnia. Zgłaszać się można najpóźniej do czwartku poprzedzającego wybraną sobotę telefonicznie lub SMS-em pod numerem +48 505 977 299. Spotkania odbywać się będą w lokalu „Sieci Plus” w Warszawie przy ul. Modzelewskiego 63 (stacja metra Wierzbno).

- Żyjemy coraz dłużej i lepiej. Chcemy i możemy przeżywać drugą młodość i czerpać z życia to, co najlepsze. To samo dotyczy osób seropozytywnych. Naszym zadaniem jest zachęcić osoby HIV+ do życia pełną piersią, ale jednocześnie mądrze, bezpiecznie i świadomie. Cykl warsztatów ma ich przygotować merytorycznie i psychicznie do wejścia w nową erą przeżyć, doznań i doświadczeń. Bez obaw o swoje i czyjeś zdrowie – powiedział Wojciech J. Tomczyński, prezes Ogólnopolskiej Sieci Osób Żyjących z HIV/AIDS „Sieć Plus”.

- Uwrażliwienie osób po 50. roku życia na kwestie zdrowotne i psychologiczne, związane z życiem z HIV, a także pokazanie im, że dzięki nowoczesnym lekom z wirusem można normalnie żyć ma ogromne znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich bliskich – partnerów, dzieci i wnuków. Umiejętność sprawnego poruszania się w życiu jest niezwykle ważna dla osób, które codziennie borykają się ze stygmatyzacją - najpoważniejszym problemem osób żyjących z HIV – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

- To dobrze, że cykl warsztatów oferowanych przez „Sieć Plus” uwzględnia również temat efektywnego leczenia antyretrowirusowego. Dzięki staraniom KC ds. AIDS leki, także te nowoczesne, zapewniające komfortowe funkcjonowanie, są bezpłatne dla wszystkich ubezpieczonych. Osoby zakażone, które stosują się do zaleceń lekarza, mają szansę na normalne i spokojne życie do późnej starości. Warto o tym pamiętać – dodał Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu „Pozytywnie Otwarci”, przeznaczyła na realizację projektów granty w wysokości ponad 700 tys. złotych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy