Strona głównaEdukacjaCzęść naszego mózgu się nie starzeje

Część naszego mózgu się nie starzeje

Badacze porównywali zdolność ludzi starszych i młodszych do reagowania na bodźce wzrokowe i niewizualne w celu pomiaru ich "uwagi przestrzennej".
Część naszego mózgu się nie starzeje [© vege - Fotolia.com] Uwaga przestrzenna ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów życia, od jazdy samochodem i chodzenia po podnoszenie i używanie przedmiotów.

Badania wykazały, że starsi i młodsi zachowują się w podobny sposób w zakresie zadań wzrokowych i niewizualnych, które mierzą uwagę przestrzennie - mówi dr Joanna Brooks z University of Adelaide, współautorka badań.

Zarówno młodsi (w wieku 18-38 lat), jak i starsi (55-95 lat) tak samo reagowali w zadaniach wymagających uwagi przestrzennej z udziałem dotyku, wzroku lub dźwięku.

W jednym z zadań, uczestnikom zawiązano oczy i zostali poproszeni o wyczuwanie drewnianych przedmiotów oraz określenie, gdzie znajduje się ich środek. Oceny wszystkich uczestników były znacznie przesunięte w kierunku lewej strony od prawdziwego centrum obiektu.

„Kiedy myślimy o starzeniu się, mamy na uwadze nie tylko aspekty fizyczne, ale również , szczególnie, jeśli chodzi o kwestie takie, jak czas reakcji, który jest zwykle wolniejszy u osób starszych. Jednak nasze badania sugerują, że pewne typy systemów poznawczych w prawej półkuli mózgu - jak uwaga przestrzenna - są „zamknięte" i mogą być chronione przed - mówi dr Brooks.

- Nasze wyniki stanowią wyzwanie dla obecnych modeli poznawczego starzenia się, ponieważ pokazują, że prawa strona mózgu pozostaje dominująca dla przetwarzania przestrzennego w całym dorosłym życiu - wyjaśnia dr Brooks. - Teraz musimy lepiej zrozumieć, jak i dlaczego niektóre obszary mózgu wydają się być bardziej od innych dotknięte przez starzenie się - dodaje dr Brooks. Badania te mogą być również pomocne w lepszym zrozumieniu wpływu na mózg takich chorób, jak .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy