Strona głównaEdukacjaBizneswomen po zawodówce

Bizneswomen po zawodówce

Są młode, ambitne i świetnie zorganizowane. Z powodzeniem łączą naukę z pracą, a nierzadko z rolą matki. Uczennice zawodówek i techników oceniają swoje perspektywy lepiej, niż koleżanek, które wybrały licea ogólnokształcące. I mają ku temu podstawy.
Bizneswomen po zawodówce [© michaeljung - Fotolia.com] W ostatnich latach w Polsce nastąpił zdecydowany zwrot w postrzeganiu szkolnictwa zawodowego i nauki w technikach. Po latach, kiedy każdy chciał i powinien, według masowych opinii, iść na studia, głośno zaczęto mówić o tym, że w kraju brakuje , osób z wykształceniem zawodowym, które w wieku 18-19 lat mają już wyuczony zawód.

Przygotowany przez Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab UW, na zlecenie Gumtree Polska, raport „AKTYWNI+ Absolwentki z fachem w ręku” pokazuje przede wszystkim, że wbrew obiegowym opiniom wybór po gimnazjum szkoły zawodowej czy technikum nie jest koniecznością, krokiem dokonanym z braku innych opcji. To świadoma, podjęta z pełnym przekonaniem decyzja.

3 edycja programu Start do Kariery, organizowanego od 2014 roku przez Gumtree Polska, ponownie skierowana jest do młodych osób, które po ukończeniu gimnazjum nie wybrały liceum ogólnokształcącego, ale szkołę zawodową, bądź technikum. W tym roku organizatorzy programu postanowili poświęcić szczególną uwagę młodym kobietom, które decydują się na zawodowy tok kształcenia – zbadanie, jakie są ich największe problemy we wchodzeniu na rynek pracy, jak widzą swoje perspektywy zawodowe, przyniosło pozytywnie zaskakujące rezultaty:
  • aż 98,4% absolwentów zawodówek i techników obecnie pracuje, w tym 49% w swoim wyuczonym zawodzie
  • wśród kobiet-absolwentek aż 96,8% pracuje w swoim wyuczonym zawodzie
  • młode fachmanki mają jasno określony cel kariery zawodowej – założenie własnego biznesu, najlepiej za własnoręcznie zarobione pieniądze, a nie fundusze z dotacji czy kredytu
  • świadomość konieczności stałego rozwoju i dokształcania sprawia, że kobiety korzystają nie tylko z kursów zawodowych, ale też szukają materiałów szkoleniowych w Internecie - 53% ogląda filmy instruktażowe np. na YouTube, a 41% czyta blogi tematyczne
Kobiety najczęściej decydują się na kształcenie w kierunkach gastronomicznych, hotelarskich oraz ekonomicznych. Dla wielu z nich wymarzonymi zawodami nadal pozostają jednak fryzjerka i wizażystka.

Dlaczego szkolenie zawodowe gwarantuje sukces?

Uczennice szkół zawodowych i techników uważają, że są w lepszej sytuacji, niż ich koleżanki, które zdecydowały się na liceum ogólnokształcące. Ich wejście na rynek pracy zaczyna się bowiem znacznie wcześniej – praktyki są obowiązkowe przez cały okres nauczania, natomiast podjęcie pierwszej pracy przez absolwentów odbywa się w wieku 19-20 lat, podczas gdy w przypadku osób studiujących ten moment nierzadko odsunięty jest o kilka lat. Kończąc naukę w zawodówce czy technikum już mają fach w ręku – mogą się dalej kształcić, ale mogą od razu rozpoczynać i pracować na własny sukces.

Jak pokazuję wyniki tegorocznego badania Gumtree „AKTYWNI+ Absolwentki z fachem w ręku”, tylko 37% kobiet do 35 roku życia, które mają wykształcenie zawodowe lub ukończyły technikum, pracuje na podstawie . To zdecydowanie mniej, niż mężczyzn z takich samym wykształceniem, wśród których 52% może się pochwalić taką formą zatrudnienia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy