Strona głównaEdukacja19. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym

19. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym

W sobotę 9 maja w godzinach od 11:00 do 20:00 Stadion Narodowy w Warszawie gościć będzie 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest światło – źródło naszej cywilizacji. Piknik przypada w setną rocznicę powstania ogólnej teorii względności.
19. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym [fot. Pikinik Naukowy] Światło najpierw utożsamialiśmy je ze Słońcem, potem nauczyliśmy się świadomie tworzyć jego źródła. Paliliśmy ogniska, stworzyliśmy lampy naftowe, powstała elektryczność. Wreszcie odkryliśmy niebieskie diody półprzewodnikowe, za które ich konstruktorzy otrzymali .

Einstein i Światłoprzestrzeń

Feeria barw, świateł i… ciemności. W specjalnie przygotowanej galerii „Światłoprzestrzeń” będzie można odkryć tajemnice światła: zobaczyć świecące glony, spojrzeć na świat oczami pszczół, zabawić się w szpiega używającego do podsłuchu promieni , zrobić fotografię na zwykłym liściu. Przede wszystkim zobaczymy tutaj wystawę dokumentów, związanych z .

Cuda w fizyce zdarzają się wyjątkowo rzadko. Jednym z takich cudów był rok 1905, kiedy Einstein położył fundamenty pod teorię względności. Okazało się, że upływ czasu w fizyce też może być względny. W tym samym roku Albert Einstein wyjaśnił zjawisko fotoelektryczne, dzięki któremu mamy kserografy i elektronikę, za co otrzymał Nagrodę Nobla.

Aby uczcić to wydarzenie, wspólnie z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie przygotowaliśmy ekspozycję dokumentów . Kiedy Einstein upewnił się o istnieniu kwantów światła (fotonów)? Jakie relacje łączyły go z Marią Curie-Skłodowską? Jak dwa wybitne umysły inspirowały się wzajemnie i jak patrzyły na zmiany w swoich społeczeństwach? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w samym sercu Światłoprzestrzeni. Zobaczymy, jak wygląda Nagroda Nobla z Fizyki i odkryjemy w jakich okolicznościach Einstein dowiedział się o wyróżnieniu.

W Galerii znajdzie się także wystawa zbiorów z Muzeum Neonów. Poznamy tu nie tylko historię słynnych warszawskich neonów, ale także dowiemy się, dlaczego świecą. Zobaczymy zwierciadło Archimedesa i sprawdzimy, czy rzeczywiście za jego pomocą można było zamienić w popiół całą rzymską flotę.

Obok zobaczymy jak wygląda cyfrowa rekonstrukcja filmów, poznamy zasady transplantacji narządów, skosztujemy kolorowych i świecących dań molekularnej i zajrzymy do wnętrza skrzypiec.

Malowanie obrazu światłem

Podczas Pikniku prześledzimy historię źródeł światła, od ręcznie krzesanego ognia po najnowocześniejsze świetlówki i diody LED. W widowiskowy sposób wytłumaczymy fizyczne podstawy zjawisk optycznych, zagłębimy się w świat niewidoczny gołym okiem za pomocą własnoręcznie skonstruowanych mikroskopów. Namalujemy obrazy światłem, które później będziemy mogli zabrać ze sobą. Na koniec dowiemy się, czy rzeczywistość kończy się tam, gdzie nasz , czy może istnieje coś więcej.

Wśród wystawców Pikniku znajdzie się ponad 150 różnych instytucji, także z zagranicy. Jak zwykle, będą liczne warsztaty, konkursy i minizawody zręcznościowe, także z udziałem najprawdziwszych dronów – bezzałogowych statków latających.

Wstęp wolny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy