Strona głównaEdukacjaTrzy sposoby na skuteczną naukę języka strona 2 / 2

Trzy sposoby na skuteczną naukę języka

strona 2 / 2

Trzy sposoby na skuteczną naukę języka [©  KM Sands - Fotolia.com]
Sposób drugi: Skojarzenia kluczem do sukcesu
Mapy myśli ułatwiają zrozumienie i powtarzanie treści, których się uczymy. Bywa jednak, że nie wystarczają do zapamiętania wszystkich potrzebnych informacji. W takim wypadku warto posłużyć się np. metodą skojarzeń. Technika ta polega na tworzeniu historii, obrazów myślowych czy rymowanek, w których występują trudne do zapamiętania zagadnienia. Dzięki tej metodzie łatwiej zapamiętamy nie tylko nowe treści, ale również ich kolejność. Wymyślając czy wyobrażając sobie takie historie, należy kierować się kreatywnością i humorem.
- Powszechnie wiadomo, że najmocniej zapisują się w rzeczy niecodzienne i wyjątkowe - przypomina Krzysztof Baran - Dlatego im ciekawsze, bardziej niesamowite będą nasze skojarzenia, tym łatwiej przyjdzie je nam zapamiętać. Ucząc się słownictwa można układać krótkie, śmieszne historyjki, w których wykorzystamy nowe zwroty. Możemy je zilustrować i opatrzeć opisem, co pomoże przyswoić pisownię tych słów. Metoda skojarzeń może też służyć zabawie, do której wykorzystamy słownik. Możemy np. wylosować przypadkowe słowa, z których następnie trzeba ułożyć jak najzabawniejsze historie. W ten sposób kreatywnie spędzimy czas z dziećmi czy przyjaciółmi, dobrze się bawiąc, a jednocześnie - ucząc.
Sposób trzeci: Zabawa zamiast nauki
wykorzystywana w praktyce jest najskuteczniejsza, Jeśli uczynimy z niej zabawę, będzie także przyjemnością, do której z chęcią wrócimy. Warto więc zadbać o jej odpowiednią formę. Świetnym sposobem na zachęcenie młodzieży do nauki jest uczynienie z niej gry, pola na którym mogą rywalizować czy współdziałać. W wypadku języków obcych, skuteczne może być wykorzystanie znanych i lubianych rozrywek czy dostosowanie zasad niektórych gier do potrzeb naukowych.
- Stworzenie obcojęzycznych wersji haseł czy kart używanych w grach nie jest trudne. Umożliwia natomiast zdobywanie i utrwalanie wiedzy w czasie zabawy z dziećmi czy znajomymi. Warto skorzystać przy tym ze słowników przystosowanych do naszych potrzeb i umiejętności językowych, które będą przy tym atrakcyjne wizualnie i wyposażone w wersje elektroniczne - twierdzi Krzysztof Baran, PONS. - Domową bazę takich materiałów edukacyjnych możemy stale powiększać, co pozwoli nie tylko poznawać nowe zwroty, ale też powtarzać te już znane. Rozwiązania takie sprzyjają także oswajaniu się z obcą pisownią i wymową. Inspiracji i haseł możemy szukać w publikacjach stworzonych do samodzielnej nauki czy słownikach, które zawierają również przykładowe ćwiczenia.


Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć