Strona głównaEdukacjaZnajomość języków obcych chroni przed demencją

Znajomość języków obcych chroni przed demencją

Od kilku lat wiadomo, że wielojęzyczność może poprawiać zdrowie mózgu. Teraz skupiono się na wpływie znajomości języków obcych na ryzyko choroby Alzheimera oraz łagodnych zaburzeń poznawczych. Wniosek jest jeden: warto stać się poliglotą.
Znajomość języków obcych chroni przed demencją Jak oceniają, uczeni z Concordia University, nowe badania wspierają hipotezę dotyczącą tego, że znajomość dwóch języków ma wpływ na sposób funkcjonowania określonych obszarów mózgu i może zwiększać gęstość kory oraz gęstość istoty szarej.

Uczeni przeanalizowali dane z badań MRI o wysokiej rozdzielczości i zastosowali zaawansowane techniki analityczne do pomiaru grubości i gęstości tkanki korowej oraz określonych obszarów mózgu. Skupiono się na obszarach kontroli języka i funkcji poznawczych w płatach czołowych, które mają istotne znaczenie dla i podlegają atrofii u pacjentów z i chorobą Alzheimera.

Autorzy zaznaczają, że wcześniejsze badania za pomocą tomografii komputerowej nie dały tak jasnych wyników, jak obecnie przeprowadzone testy MRI. Okazało się, że znajomość jakiegoś jest jednym z czynników stylu życia, które przyczyniają się do lepszych możliwości poznawczych. Wielojęzyczność i związane z nią korzyści poznawcze i socjokulturowe wiążą się z plastycznością mózgu.

Wydaje się, mówią uczeni, że u osób wielojęzycznych ma miejsce rekompensata utraty tkanki związanej z , co daje dostęp do alternatywnych połączeń nauronalnych lub innych regionów mózgu dla przetwarzania pamięci. Potrzebne są jednak kolejne tetsy, które to potwierdzą.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Neuropsychologia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy