Strona głównaEdukacjaZnajomość języków obcych chroni przed demencją

Znajomość języków obcych chroni przed demencją

Od kilku lat wiadomo, że wielojęzyczność może poprawiać zdrowie mózgu. Teraz skupiono się na wpływie znajomości języków obcych na ryzyko choroby Alzheimera oraz łagodnych zaburzeń poznawczych. Wniosek jest jeden: warto stać się poliglotą.
Znajomość języków obcych chroni przed demencją Jak oceniają, uczeni z Concordia University, nowe badania wspierają hipotezę dotyczącą tego, że znajomość dwóch języków ma wpływ na sposób funkcjonowania określonych obszarów mózgu i może zwiększać gęstość kory oraz gęstość istoty szarej.

Uczeni przeanalizowali dane z badań MRI o wysokiej rozdzielczości i zastosowali zaawansowane techniki analityczne do pomiaru grubości i gęstości tkanki korowej oraz określonych obszarów mózgu. Skupiono się na obszarach kontroli języka i funkcji poznawczych w płatach czołowych, które mają istotne znaczenie dla i podlegają atrofii u pacjentów z i chorobą Alzheimera.

Autorzy zaznaczają, że wcześniejsze badania za pomocą tomografii komputerowej nie dały tak jasnych wyników, jak obecnie przeprowadzone testy MRI. Okazało się, że znajomość jakiegoś jest jednym z czynników stylu życia, które przyczyniają się do lepszych możliwości poznawczych. Wielojęzyczność i związane z nią korzyści poznawcze i socjokulturowe wiążą się z plastycznością mózgu.

Wydaje się, mówią uczeni, że u osób wielojęzycznych ma miejsce rekompensata utraty tkanki związanej z , co daje dostęp do alternatywnych połączeń nauronalnych lub innych regionów mózgu dla przetwarzania pamięci. Potrzebne są jednak kolejne tetsy, które to potwierdzą.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Neuropsychologia.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X