Strona głównaEdukacjaZdrowie mózgu w starszym wieku - ważna jest różnorodność podejmowanych działań

Zdrowie mózgu w starszym wieku - ważna jest różnorodność podejmowanych działań

Wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.
Zdrowie mózgu w starszym wieku - ważna jest różnorodność podejmowanych działań [fot. Marjon Besteman-Horn from Pixabay]
Działanie na poziomie fizycznym i psychicznym wzajemnie na siebie oddziałuje. Im więcej różnych rzeczy robisz, tym lepiej dla twojego ciała i umysłu. Jednocześnie odkryto, że duża ilość czasu poświęcanego na aktywności pasywne, takie jak oglądanie tv, oznacza gwałtowniejszy spadek .

Uczeni przez lata oceniali nie tylko ogólny poziom aktywności, ale postanowili sprawdzić, czy różnorodność odgrywa istotną rolę w zachowaniu wysokich możliwości działania naszego umysłu. „Doświadczanie i uczenie się na podstawie różnych działań w życiu codziennym zwiększa zdolności zachowania i odporności", mówią uczeni.

„Ponadto angażowanie się w różnego rodzaju działania często oznacza, że ludzie częściej spotykają się z innymi, a większe sieci społecznościowe same w sobie poprawiają zasoby umysłowe i poznawcze", wyjaśniają autorzy.

W ramach badań przeanalizowano dane ponad 700 osób w wieku 34 - 84 lat. Każdego dnia przez ponad tydzień uczestnicy informowali o udziale w następujących aktywnościach: spędzanie czas z dziećmi, płatna praca, zajęcia rekreacyjne, wykonywanie prac domowych, udział w , podejmowanie , dzielenie jakiejś pomocy osobom, które nie mieszkały we wspólnym gospodarstwie domowym.

Po dziesięciu latach tej samej grupie uczestników przez taki sam okres ponownie zadawano wspomniane pytania. Ponadto na początku i na końcu badań wszyscy byli poddani testom poznawczym obejmującym ocenę: płynności werbalnej, pamięci roboczej i werbalnej, szybkości przetwarzania danych, zdolności skupiania uwagi.

Osoby podejmujące aktywności o największej różnorodności odznaczały się najwyższymi wynikami badań funkcji poznawczych. Nawet po uwzględnieniu ogólnego czasu poświęconego na którekolwiek z wymienionych zadań, różnica pozostawała istotna. Podobnie, ochronnej „mocy" różnorakiej działalności nie osłabiały inne czynniki mogące mieć wpływ na poziom zdolności poznawczych, takie jak: wiek, płeć, pochodzenie etniczne, poziom wykształcenia, własna ocena swojego stanu zdrowotnego, etc.
Według autorów, nie tylko aktywność ma znaczenie dla ochrony przed osłabieniem poznawczym, ale też jej rodzaj i dywersyfikacja.

Wyniki badań opublikowano w Journals of Gerontology: Psychological Sciences and Social Sciences.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy