Strona głównaEdukacjaŻacy 50+. Seniorzy na uczelnie!

Żacy 50+. Seniorzy na uczelnie!

W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Oferta UTW kierowana jest przede wszystkim do słuchaczy w wieku 50+ i starszym. Taka forma aktywności ma bardzo wiele zalet - ćwiczenia intelektualne pomagają zachować sprawną pamięć, uczestnictwo w zajęciach wiąże się z poznawaniem nowości świata techniki i nauki, co często jest dla osób starszych bardzo ważne. Ogromne znaczenie mają też zawierane w przyjaznym i nastawionym pozytywnie środowisku kontakty z innymi ludźmi - samotność i wykluczenie ze względu na wiek jest bowiem jedną z największych bolączek seniorów. Słuchacze UTW chętniej angażują się również w działalność społeczną i w różne formy wolontariatu.

- Uczestnictwo w wykładach umożliwia pogłębienie zainteresowań, a czasem także realizację ambicji wcześniej niemożliwych do spełnienia. Pełnimy również ważną rolę społeczną - mobilizując, zapewniając towarzystwo i wsparcie grupy, poszerzając horyzonty i ucząc tolerancji - zwraca uwagę Agata Bogaczyk, koordynatorka projektu Uniwersytet Każdego Wieku w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Uniwersytety III wieku działają w większości większych oraz w części mniejszych miast w całym kraju. Ich dostępność - również czysto logistyczna - poprawia się z roku na rok. Rośnie więc liczba słuchaczy UTW. Nadal jednak wiele osób nie ma wystarczających informacji na temat tej formy aktywności. Nie bez znaczenia jest też to, że seniorzy boją się lub wstydzą wziąć w nich udział. O rezygnacji z zajęć decyduje często niewiara w swoje siły lub strach - również przed reakcją otoczenia, w tym rodziny i przyjaciół.

- Po zaprzestaniu aktywności zawodowej, wiele osób potrzebuje dodatkowych zajęć, aby nie poczuć się wykluczonymi - mówi dr Springer. Na zajęciach dla seniorów nie muszą się obawiać zderzenia ze środowiskiem osób różniących się od nich wiekiem. Kiedy wiek słuchaczy jest podobny, pomaga sprawniej funkcjonować, wymieniać podobne doświadczenia i ciągle się rozwijać.

Wiele w kwestii zachęcenia dziadków, rodziców czy innych bliskich seniorów mogą zrobić osoby młodsze, na przykład w ramach prezentu z okazji imienin czy Dnia Babci. Przeglądając wiadomości w Internecie, częściej trafią na odpowiednie informacje, mogą więc pokusić się o sprawienie bliskim wyjątkowego prezentu - karnetu bądź zaproszenia na wykłady.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:26:34, 05-02-2012 ~gość: 178.180.193.xxx

    chciałabym uczestniczyć w Waszych zajęciach , ale nie mogę ,ponieważ mieszkam na wsi oddalonej 39 km. od Olsztyna i mam emeryturę 780 zł.
    Dojazd do i z Olsztyna wynosiłby mnie 13.60zł ,więc nie stać mnie , a szkoda bo , lubię poznawać nowości..Więc sami widzicie że nie każdemu jest dane być uczestnikiem waszych studiów. .Pozdrawiam
    Wanda Nowak
    ... zobacz więcej
  • 14:00:07, 17-02-2012 tomeh

    warto się uczyć w każdym wieku, nauka nigdy się nie starzeje

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy