Strona głównaEdukacjaWyzwania intelektualne w starszym wieku chronią przed demencją

Wyzwania intelektualne w starszym wieku chronią przed demencją

Ludzie o wyższej aktywności poznawczej w dojrzałym i starszym życiu mogą liczyć na istotne opóźnienie ewentualnych problemów z pamięcią i myśleniem.
Wyzwania intelektualne chronią przed demencją Osoby, które mimo upływu lat stawiają swojemu umysłowi wyzwania dzięki ciągłemu dokształcaniu się lub wymagającej „mentalnej gimnastyki" w pracy, mają znacznie większe szanse na zachowanie pełni do późnego wieku.

W badaniach pracowników Mayo Clinic wzięły udział osoby po siedemdziesiątce i osiemdziesiątce, które nie cierpiały na . Odkryto, że ludzie więcej lat poświęcający na naukę, mający wymagającą intelektualnie pracę lub samodzielnie stawiający sobie wyzwania dla umysłu, doświadczają problemów z myśleniem i kilka lat później niż pozostali.

Aby ocenić wspomniane wyżej czynniki, uczeni zastosowali specjalne kwestionariusze, na podstawie których można było określić jak wymagająca była edukacja uczestników, ich praca oraz poziom samodzielnego stymulowania umysłu m. in. poprzez czytanie, zaangażowanie towarzyskie, korzystanie z komputera, etc.

Mężczyźni i kobiety, którzy odznaczali dłuższymi latami nauki i mieli stymulujące umysłowo profesje, np. pracowali jako chirurdzy, doświadczali spadku zdolności poznawczych o pięć lat później niż ludzie, którzy spędzili w szkole mniej czasu lub wykonywali prace manualne.

Co więcej, bez względu na długość edukacji i rodzaj wykonywanej pracy, ludzie, którzy stawiali wyzwania swojemu umysłowi co najmniej trzy razy w tygodniu, opóźniali rozwój problemów poznawczych o ponad trzy lata w porównaniu do osób rzadziej angażujących się działania wymagające wysiłku intelektualnego.

Jak wskazują eksperci, łagodne osłabienie zdolności poznawczych istotnie różni się od demencji. W jego przypadku nie mamy do czynienia z zakłóceniami wykonywania codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, przestrzeganie pór zażywania leków, zarządzanie pieniędzmi, gotowanie. Jeśli jednak tego rodzaju czynności sprawiają trudności, zazwyczaj ma się do czynienia już z demencją.

Wyniki badań opublikowano w JAMA Neurology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:01:36, 26-06-2014 rebelio

    ja najpierw poszłam na studia koło 50tki i to był przełom w moim życiu, a teraz się uczę języków obcych
  • 23:12:19, 26-06-2014 Lila

    Ba, na dodatek ślicznie wyglądasz.
  • 00:21:09, 27-06-2014 Arti

    Cytat:
    Lila
    Ba, na dodatek ślicznie wyglądasz.

    też tak uważam
  • 07:25:29, 27-06-2014 marcel20106

    Ja też mam takie zdanie..............
  • 22:15:10, 05-07-2014 liha11

    potwierdzam i popieram
  • 12:48:28, 15-08-2014 rebelio

    o matkocórkożonoikochanko, dziękuję, bardzo miłe jesteście

    odmładzanie mózgu często skutkuje odmłodzeniem ciała, a skąd wiecie jaka jestem? z tego konkursu na misę?
  • 13:25:11, 15-08-2014 Astroida

    Jesli mam w zyciu cel i daze do niego, to wiem, ze naprawde zyje. Uwazam, ze nic tak nas nie postarza jak nuda.
    Pozdrowienia dla intelektulistow

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy