Strona głównaEdukacjaWspółzawodnictwo „pochłania” aktywność całego mózgu

Współzawodnictwo „pochłania” aktywność całego mózgu

Wszystkie obszary mózgu stają się aktywne, gdy gramy w gry, wynika z nowych badań. Okazuje się, że niemal cały mózg jest zaangażowany, gdy skupiamy się na tym, aby zwyciężyć w danej grze.
Współzawodnictwo „pochłania” aktywność całego mózgu Okazuje się, że niemal cały mózg jest zaangażowany, gdy skupiamy się na tym, aby zwyciężyć w danej grze.

Odkrycie, że o wiele więcej regionów mózgu, a nie tylko obszary odpowiadające za dążenie do zwycięstwa, aktywuje się podczas takich zabaw, jak papier-kamień-nożyce, ma znaczenie ewolucyjne.

Jak informują uczeni z Yale University, funkcje naszego mózgu są nastawione na maksymalizację szans przetrwania i reprodukcji, więc nagroda jest istotna dla wszystkich funkcji poznawczych, a tym samym sytuacja współzawodnictwa angażuje cały mózg.

Uczeni wykorzystali specjalną technikę do analizy badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego przeprowadzonego w czasie, gdy uczestnicy wygrywali i gdy przegrywali w rozmaite gry. Wyniki wykazały, że wygrane lub straty były rozpoznawalne w prawie wszystkich obszarach mózgu.

- Nie twierdzimy, że dopamina nie jest podstawowym substancją systemu nagród w mózgu, ale, że informacja o nagrodzie „obiega" cały w mózg - wyjaśniają badacze.

Wyniki badań opublikowano się w czasopiśmie Neuron.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy